Pomoc dla fizjoterapeutów: ćwiczenia w aplikacji

20-05-2021 / Kamil Góra
/ mat. pras.

Platforma Physitrack umożliwia przepisywanie indywidualnych programów ćwiczeń i monitorowanie postępów pacjenta. Pozwala także na monitorowanie bólu i zbieranie informacji w postaci ankiet i kwestionariuszy.

Najważniejsze informacje

  • Physitrack (www.physitrack.com) to globalny dostawca rozwiązań dla fizjoterapeutów i specjalistów ochrony zdrowia, pozwalających na lepsze angażowanie pacjentów w proces usprawniania.
  • Jest dostępna przez przeglądarkę oraz dla systemów iOS i Android.
  • Więcej wiadomości: kg@physitrack.com

Każdego dnia tysiące fizjoterapeutów przepisują pacjentom dziesiątki tysięcy ćwiczeń. Często korzystają z przygotowanych wcześniej materiałów, czasem nagrywają ćwiczenia na telefon pacjenta. Niestety – kartka z ćwiczeniami gubi się w szufladzie, a film na telefonie chowa się pomiędzy nowymi zdjęciami. Czy można to zrobić inaczej? Wykorzystać aplikację na telefonie do przechowywania programów ćwiczeń i przypominania o aktywności fizycznej?

Problem z ćwiczeniami

Rosnący problem zbyt niskiego poziomu aktywności fizycznej wśród społeczeństwa państw rozwijających się i rozwiniętych powoduje coraz większą liczbę problemów układu mięśniowo-szkieletowego. Coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej i coraz mniej robimy przerw na ruch w trakcie pracy. Przez to mamy coraz mniej sił na to, żeby ćwiczyć czy ruszać się w czasie wolnym, którego też mamy coraz mniej.

Z każdym rokiem wzrasta zapotrzebowanie społeczeństwa na fizjoterapię. Rola fizjoterapeutów jako specjalistów leczenia ruchem, usprawniania i edukacji zdrowotnej pacjentów we współczesnym społeczeństwie jest nieoceniona. To fizjoterapeuci promują prozdrowotną aktywność fizyczną i to oni posiadają wiedzę niezbędną do oceny aparatu ruchu pod kątem ewentualnych urazów i potrafią wdrażać działania profilaktyczne.

Wszyscy wiedzą, że regularna aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zdrowia. Nie każdy wie, jak ćwiczyć, żeby sobie nie zaszkodzić. Taką wiedzę posiadają fizjoterapeuci, którzy po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki fizjoterapeutycznej pomogą dobrać odpowiednie ćwiczenia i doradzą jak optymalnie wykorzystać aktywność fizyczną.

Gotowe zestawy ćwiczeń są świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają problemów z aparatem ruchu. A co, jeśli mamy różnego typu problemy zdrowotne? Fizjoterapeuta ma wiedzę medyczną, która pozwoli mu dobrać odpowiednie ćwiczenia i zaplanować indywidualny program treningowy. Fizjoterapeuci często korzystają z drukowanych programów ćwiczeń, ale nie każdy zestaw ćwiczeń nadaje się do każdego przypadku. Dlatego warto mieć możliwość szybkiego modyfikowania programów składających się z indywidualnie dobranych ćwiczeń.

Rosnącym problemem dla fizjoterapeutów jest motywowanie pacjentów do wykonywania ćwiczeń. Wiadomo, że ćwiczenia, które mamy spisane na kartce lub nagrane na naszym telefonie same się nie zrobią. Często po całym dniu pracy nie mamy chęci zastanawiać się co musimy zrobić. A co, jeśli ćwiczenia same by o sobie przypominały i od razu po włączeniu aplikacji mielibyśmy dostęp do programu ćwiczeń na dany dzień? Bez zastanawiania się co by tu dziś poćwiczyć – wyciągamy matę, piłkę i hantle i zabieramy się do ćwiczeń.

Rozwiązanie

Physitrack odpowiada na te potrzeby, dzięki dostępowi do filmów z ćwiczeniami na wszystkich platformach – iOS, Android i w przeglądarce, możemy ćwiczyć wtedy, kiedy mamy na to czas i chęci. Wszystkie ćwiczenia dostępne w bibliotece Physitrack są profesjonalnie opracowane i zweryfikowane przez specjalistów. Filmy w jakości HD przedstawiające trenerów i fizjoterapeutów ułatwiają odtworzenie prawidłowej techniki. Każde ćwiczenie opatrzone jest pełnym instruktarzem podkreślającym najważniejsze elementy na które powinniśmy zwrócić uwagę w trakcie ich wykonania.

Aplikacja Physitrack to nie tylko biblioteka ćwiczeń, ale platforma umożliwiająca kontakt pacjenta z terapeutą. To terapeuta dobiera odpowiednie ćwiczenia dla danego pacjenta, które są dostępne dopiero po przepisaniu programu.

Platforma pozwala na zaplanowanie powiadomień, które przypomną o aktywności fizycznej, dzięki czemu wszystkie ćwiczenia pacjenci będą wykonywać regularnie. Physitrack umożliwia również monitorowanie zaangażowania pacjentów i przestrzegania przez nich zaleceń. Jeśli pacjent nie wykonuje swojego programu fizjoterapeuta może zostać o tym powiadomiony, dzięki czemu może skontaktować się z pacjentem i zmotywować go do aktywności fizycznej.

Kamil Góra
Fizjoterapeuta, tłumacz kursów specjalistycznych z dziedziny fizjoterapii i platformy Physitrack. Specjalista z zakresu leczenia ruchem i terapii manualnej.

O Physitrack

Physitrack to największy na świecie dostawca platformy umożliwiającej przepisywanie zindywidualizowanych programów ćwiczeń, monitorowania postępów pacjentów i prowadzenia telemedycyny. Nieustanny rozwój platformy pozwala na coraz lepsze korzystanie z narzędzi e-zdrowia w pracy z pacjentami. Specjaliści korzystający z platformy mają swój wkład w jej rozwój – proponowane przez nich rozwiązania i zgłaszane pomysły na ćwiczenia są regularnie wdrażane. Więcej informacji na stronie www.physitrack.com.