Zdrowie kobiet i cyfrowe terapie tematami nowego hackathonu EIT
45 uczestników z całej Europy bierze udział w trwającym właśnie EIT Health Wild Card Hackathon. Ze względu na pandemię COVID-19 cała impreza prowadzona jest online. Rozstrzygnięcie 10 lipca.
Inicjatywa Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii jest odpowiedzią na dwa problemy związane ze zdrowiem publicznym. Pierwszy to potrzeby zdrowotne kobiet. Organizatorzy przyznają, że dotychczas ta sfera była zaniedbywana – zarówno pod względem badań naukowych, jak i oferowanych rozwiązań. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Europie panie spędzają ostatnie lata życia w złej kondycji. Ostatnie dziesięć lat to dla nich zmagania z chorobami serca i układu krążenia, nowotworami oraz zaburzeniami psychicznymi. To właśnie te trzy kategorie chorób odpowiadają za najwyższą śmiertelność wśród pacjentek.
Kolejnym problemem jest preferowanie mężczyzn podczas badań klinicznych. W efekcie u pań znaczenie częściej występują nieprzewidziane niepożądane efekty uboczne działania leków. „Znaczące zaniedbania w dziedzinie badań nad zdrowiem kobiet sprawiły, że wiele chorób dotykających panie jest nadal traktowanych jako >>medyczne zagadki<<. Zdrowie kobiet to nie tylko zdrowie reprodukcyjne – niektóre choroby objawiają się inaczej u mężczyzn i kobiet, kobiety obarczone są również wyższym ryzykiem niektórych chorób autoimmunologicznych” – opisuje EIT Health.
Drugim głównym celem hackathonu EIT są cyfrowe terapie: oprogramowanie, które samo lub w połączeniu z konwencjonalnymi metodami może zapobiegać, leczyć lub kontrolować choroby. Cyfrowe terapie mogą zrewolucjonizować opiekę nad pacjentami zwłaszcza tam, gdzie standardowe terapie nie są wystarczające. Według organizatorów hackathonu dotyczy to szczególnie takich problemów, jak przewlekłe choroby cywilizacyjne coraz częściej dotykające starzejącą się populację Europy. „Rynek cyfrowych terapii jest niezwykle dynamiczny i innowacyjny, jednak regulacje ustawowe, modele refundacyjne oraz przestarzałe systemy opieki zdrowotnej nie nadążają za tym postępem” – uważają organizatorzy hackathonu.
– Ten hackathon to najbardziej emocjonująca faza programu Wild Card. To tu widzimy zespoły utalentowanych uczestników, z uzupełniającymi się umiejętnościami, którzy potrafią zamienić początkową ideę w rewolucyjne rozwiązania biznesowe – mówi dyrektor ds. innowacji w EIT Health Jorge Juan Fernandez Garcia. – Ale najważniejszy jest tu cel: my po prostu musimy robić więcej dla zdrowia kobiet i wykorzystać możliwości, jakie daje nam szybki rozwój cyfrowych terapii.
Uczestnicy hackathonu korzystają z pomocy 20 mentorów z Europy i świata. Panel ekspertów oceni wysiłki zespołów 10 lipca. Wybrane przez nich pomysły uzyskają pomoc inkubatorów (jest wśród nich m.in. Uniwersytet Medyczny w Łodzi) oraz grant w wysokości 2 mln euro do końca października.
Wild Card Hackathon organizowany jest od 2017 roku. EIT to unijna instytucja naukowo-badawcza z siedzibę w Budapeszcie. Została powołana do życia przez Parlament Europejski w 2007 roku jako przeciwwaga dla amerykańskich placówek badawczych, w szczególności Massachusetts Institute of Technology (MIT).
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.