Śląski kalkulator ryzyka COVID-19
Narzędzie, nad którym pracują śląscy badacze, to internetowy system, który na podstawie informacji o objawach u danego pacjenta wskaże stopień ryzyka zakażenia koronawirusem. Z narzędzia mają docelowo korzystać zarówno pacjenci, jak i pracownicy systemu ochrony zdrowia. Ma ono być pomocne w szybszym diagnozowaniu lub wykluczaniu możliwości zakażenia koronawirusem.
Narzędzie, które pomoże wyselekcjonować osoby zarażone COVID-19 spośród pacjentów cierpiących na choroby o podobnych objawach to dzieło naukowców z Politechniki Śląskiej i lekarzy ze Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. System otrzymał roboczą nazwę DECODE (Data drivEn COVID-19 DEtection). Narzędzie to może znacząco usprawnić diagnostykę COVID-19 i poprawić zarządzanie epidemią.
Łącznie system obejmuje dziewięć cech diagnostycznych i analizuje je indywidualnie dla każdego przypadku z uwzględnieniem chorób współistniejących. Autorzy projektu podkreślają jednak, że opracowana przez algorytm diagnoza nie może zastąpić wizyty u lekarza i wykonania badań laboratoryjnych. DECODE ma przede wszystkim pomóc w optymalizacji całego procesu przez wskazanie pacjentów, u których zakażenie jest najprawdopodobniejsze.
Czy to przełom?
Jak wskazują autorzy projektu, systemy diagnostyczne oparte na podobnych mechanizmach trafiały już wcześniej do użytku. Narzędzie opracowane przez naukowców ze śląskich ośrodków wyróżnia się jednak na tle innych, ponieważ zastosowane w nim kryteria diagnostyki COVID-19 są bardziej precyzyjne i jest ich więcej, dzięki czemu system ma większą skuteczność.
Jak wyjaśnia prof. Marek Sikora z Politechniki Śląskiej, wcześniejsze systemy uwzględniały wyłącznie najbardziej rozpowszechnione symptomy COVID-19, takie jak podwyższona temperatura, duszność czy kaszel. Diagnostyka oparta na tych objawach może się jednak okazać niemiarodajna w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę, która przejawia się w podobny sposób. Dlatego w nowym narzędziu rozszerzono zakres analizowanych informacji m.in. o objawy neurologiczne, które również występują w przebiegu COVID-19.
Naukowcy, którzy opracowali nowatorski system, podkreślają, że jego skuteczność zależy od dostępnych danych. Dlatego eksperci apelują do ośrodków medycznych z całej Polski o zaangażowanie się w projekt i udostępnianie historii choroby pacjentów. Docelowo system ma być poddawany regularnym aktualizacjom i optymalizowany pod kątem uwarunkowań lokalnych. Autorzy projektu mają nadzieję, że uda się go wdrożyć przed wzrostem zachorowań, który jest przewidywany na wrzesień.
Uczenie maszynowe po śląsku
System DECODE to nie pierwszy zrealizowany przez naukowców z Politechniki Śląskiej projekt, w którym sprawdzany jest potencjał wykorzystania technologii uczenia maszynowego (machine learning) w diagnostyce COVID-19.
Zanim powstał system DECODE, naukowcy ze śląskiego ośrodka opracowali dwa inne narzędzia: CIRCA i CORNELIA. System CIRCA analizuje zdjęcia RTG płuc i wskazuje przypadki, w których wystąpiły zmiany charakterystyczne dla zakażenia koronawirusem. Narzędzie CORNELIA służy natomiast do zbierania danych na temat zmian neurologicznych, które występują w przebiegu COVID-19. W dłuższej perspektywie ma ono pozwolić naukowcom na oszacowanie skali powikłań neurologicznych zakażenia koronawirusem.
Źródło: PAP, https://www.rynekzdrowia.pl/
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.