Minister Adam Niedzielski o pacjentocentrycznym i innowacyjnym systemie zdrowia
Adam Niedzielski, dotychczasowy prezes NFZ, zastąpi Łukasza Szumowskiego na stanowisku ministra zdrowia. Co będzie dla niego priorytetem? Podczas kolejnych edycji Forum e-Zdrowia konsekwentnie wskazywał kierunki zamian systemu zdrowia, który powinien być bardziej pacjentocentryczny i innowacyjny.
„Przestańmy mówić o wielkich reformach systemu, wykonujmy pozytywistyczną pracę na poziomie mikro, na poziomie pojedynczych jednostek. Jeśli robimy coś efektywnie i racjonalnie, to mamy argumenty, które będą przekonywały społeczeństwo, że warto zwiększać nakłady na zdrowie” – apelował nowy minister zdrowia, Adam Niedzielski, podczas Forum e-Zdrowia w 2019 roku.
E-zdrowie i współodpowiedzialność pacjenta
Ówczesny szef NFZ wielokrotnie nawiązywał w swoich wypowiedziach na konferencji do idei pacjentocentryzmu. Według niego, to pacjent definiuje dynamicznie zmieniające się oczekiwania i jest najważniejszym elementem cyfrowej transformacji, a proces informatyzacji ma być oddolny, jedynie wspierany przez instytucje centralne. Rok wcześniej Niedzielski mówił podczas Forum: „Narzędzia e-zdrowia zwiększają współodpowiedzialność pacjenta: dostarczenie pacjentowi informacji o przebiegu schorzenia, zainteresowanie go ścieżką, jaką przechodzi przez system, na co może liczyć, sprawiają, że staje się on współodpowiedzialny za swoje zdrowie. To potencjalnie kapitalny efekt wprowadzania narzędzi e-zdrowia. Na zagadnienia związane z informatyzacją należy patrzeć nie tylko przez pryzmat technologii. Dzięki nim mamy pacjenta bardziej zaangażowanego w utrzymanie zdrowia lub proces leczenia. Przyjmując określone rozwiązania IT, musimy jasno zdefiniować optykę odbiorcy różnych produktów, która powinna być kryterium wyboru tego, czym się zajmujemy”.
Podczas Forum e-Zdrowia 2018 Adam Niedzielski deklarował nowy sposób myślenia w NFZ, o wiele bardziej otwarty na nowe technologie. Podkreślał potrzebę wdrażania w Polsce programów pilotażowych z zakresu telemedycyny, które w praktyce wykazują, czy przyjęte rozwiązania są efektywne i mogą zostać zastosowane w większej skali. „Uważnie przyglądamy się propozycjom tu, na konferencji i szukamy takich rozwiązań” – mówił Niedzielski. Rok później NFZ był jednym z wyzwaniodawców w organizowanym w ramach Forum Digital Health Hackathon. Wyzwaniem było przygotowanie modelu predykcyjnego mającego na celu wytypowanie pacjentów narażonych na wystąpienie udaru mózgu. „Moja obecność na konferencji nie jest przypadkowa. Jako NFZ chcielibyśmy znaleźć ciekawe projekty, które moglibyśmy wdrażać w ramach programów pilotażowych” – podkreślał Niedzielski.
Cyfrowa transformacja oparta na danych
We wszystkich wystąpieniach podczas Forum Adam Niedzielski podkreślał kluczowe znaczenie danych w cyfrowej transformacji. „Największym wyzwaniem i elementem, który zmieni postrzeganie systemu zdrowia – również u nas w Polsce – są dane i możliwość ich wykorzystania. Dokonaliśmy już fundamentalnej zmiany: przeszliśmy z etapu traktowania danych jako obowiązku sprawozdawczego do etapu wykorzystania danych w procesach decyzyjnych. Największą szansą jest wykorzystanie tych danych, którymi już dysponujemy. Konsekwencją wykorzystania danych jest otwarcie się na sztuczną inteligencję” – zapowiadał Adam Niedzielski. Podkreślał przy tym, że na poziomie wykorzystania danych NFZ jest jedną z najbardziej zaawansowanych instytucji w Polsce.
Potrzeba deregulacji
Uczestnicy ostatniej edycji Forum e-Zdrowia zapamiętali też niezwykle szczerą wypowiedź nowego ministra zdrowia, który wspominał wtedy swoje pierwsze wystąpienie na konferencji w 2018 r. „Rok temu, kiedy zaczynałem pracę w NFZ, miałem perspektywę bojownika o transformację cyfrową. Zderzenie z rzeczywistością było trudne” – przyznał nowy minister zdrowia. „Wtedy rozmawialiśmy o tym, jak popchnąć nasz system w kierunku większej innowacyjności. Okazuje się, że nie jest to proste. Bo nasz system regulacyjny w zakresie promowania nowych technologii jest szalenie przeregulowany”.
Panie Ministrze, życzymy Panu zachowania perspektywy bojownika o cyfrową transformację i deklarujemy wsparcie w słusznych sprawach.
Adam Niedzielski podczas Forum e-Zdrowia
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.