Start-up EXO dostał 40 mln dolarów finansowania od GlaxoSmithKline
Oferowany przez EXO system do mobilnego USG może zrewolucjonizować opiekę medyczną, szczególnie ratownictwo medyczne.
Wpływ ultradźwięków sprawiał, że niemożliwe było stworzenie naprawdę mobilnego urządzenia do badań ultrasonograficznych. Zdaniem EXO można rozwiązać ten problem, opierając się na opatentowanym piezoelektrycznym przetworniku typu PMUT (Piezoelectric Micromachined Ultrasonic Transducer). Tak ma działać urządzenie firmy EXO. Ma poprawiać jakość obrazu, a dołączony zestaw narzędzi oprogramowania zwiększać możliwości diagnostyczne urządzenia.
Sprzęt Exo jest dostarczany z pakietem narzędzi programowych, które zostały zaprojektowane tak, żeby możliwa integracja z innymi urządzeniami i z istniejącymi modelami pracy. EXO przewiduje, że światowy rynek ultrasonografii punktowej osiągnie 1,5 miliarda dolarów w 2024 r. I będzie rósł o prawie 10 proc. rocznie.
„Pracownicy pogotowia ratunkowego na całym świecie mają problem z szybkimi badaniami USG jeszcze w momencie ratowania życia. Brakuje urządzenia, które pozwoliłoby na obrazowanie pacjenta już w pierwszych minutach akcji ratowniczej. My chcemy to zmienić” – powiedział Sandeep Akkaraju, prezes EXO. Przełomem ma być właśnie nowe urządzenie jego firmy.
Nowa runda 40 milionów dolarów na wsparcie technologii firmy jest następstwem inwestycji w wysokości 35 milionów dolarów w 2019 roku i zwiększa całkowity kapitał firmy do prawie 100 milionów dolarów. Finansowanie zostało przeprowadzone przez Fiscus Ventures, Reimagined Ventures (obie spółki powiązane z Magnetar Capital) i Action Potential Ventures, przy dodatkowym udziale TDK Ventures, Solasta Ventures i wszystkich poprzednich inwestorów, w tym Intel Capital i Applied Ventures.
„Jako lekarz pogotowia i inwestor venture capital znam z pierwszej ręki przełomowy potencjał produktów, które Exo wprowadza na rynek. Zespół Exo koncentruje się na zbudowaniu urządzenia, które będzie bezproblemowo działać w często chaotycznym środowisku szpitalnym i zapewni jakość obrazu, przejrzysty interfejs i narzędzia diagnostyczne, o których marzyli lekarze” – uważa dr Ted Koutouzis z Fiscus and Reimagined Ventures.
„Exo tworzy platformę technologiczną, która może doprowadzić do rzeczywistego przyjęcia obrazowania w izbach przyjęć i na oddziałach intensywnej opieki medycznej, może ułatwić zaawansowaną robotykę chirurgiczną i procedury endoskopowe oraz umożliwić modalności terapeutyczne w nieinwazyjnej neuromodulacji i podawaniu leków” – wyjaśniał Juan Pablo Mas, z Action Potential Venture Capital (korporacyjnego ramienia GlaxoSmithKline zajmującego się technologiami bioelektronicznymi).
Podobne rozwiązanie oferuje również Philips. W urządzeniu Lumify głowica USG podłączana jest zwykłym przewodem USB do mobilnych urządzeń – smartfonów lub tabletów. Pozwala to na pracę w bardzo wysokiej rozdzielczości, a także łatwe przesyłanie wyników do konsultacji. Lumify przeznaczone jest dla zespołów ratunkowych, a ze względu na niewielkie rozmiary i łatwość obsługi można go również używać w gabinetach lekarzy rodzinnych.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.