HIMSS & Health 2.0 European Digital Event: cyfrowa transformacja w czasie przełomu

12-09-2020

„2020 to rok, w którym cyfrowe zdrowie ukończyło szkołę i rozpoczęło normalne życie”, powiedział Eric Gerritsen, holenderski wiceminister zdrowia i sportu podczas HIMSS & Health 2.0 European Digital Event To najkrótsza konkluzja zakończonej w ostatni piątek pięciodniowej konferencji przeprowadzonej po raz pierwszy w formule online.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 170 prelegentów i panelistów – ekspertów w obszarze cyfrowego zdrowia, praktyków, przedstawicieli rządów, instytucji i organizacji społecznych z Europy i świata.

Cyfrowa transformacja w obliczu pandemii

Koronawirus COVID-19 zdeterminował nie tylko formę cyklicznej konferencji, która zwykle gromadzi w Helsinkach setki prelegentów i kilka tysięcy uczestników. Temat pandemii stał się też jednym z ważnych wątków poruszanych podczas wielu sesji i paneli.

„COVID-19 wiele nas nauczył, wskazał nam drogę. Dziś, jak nigdy dotąd, oczywiste jest, że cyfrowe rozwiązania w obszarze zdrowia, jak cyfrowe aplikacje, elektroniczna dokumentacja medyczna, cyfrowe urządzenia, populacyjne bazy danych, czy narzędzia analityczne są kluczowe dla diagnozowania, terapii oraz zarządzania chorobą i zdrowiem. W wielu aspektach w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przeskoczyliśmy dekadę we wprowadzaniu cyfrowych technologii”, powiedział Hal Wolf, dyrektor zarządzający HIMSS USA.

Eksperci podkreślali, że tylko globalna współpraca, wymiana danych i tworzenie cyfrowego ekosystemu może skutecznie stawić czoła przyszłym kryzysom w obszarze zdrowia. Zgodnie wskazywali, że epidemia znacznie przyśpieszyła proces cyfrowej transformacji w zdrowiu. Dr Paivi Sillanaukee, dyrektor generalna w Ministerstwie Spraw Społecznych i Zdrowia Finlandii, zauważyła, że ​wiarygodne i aktualne informacje z platform telemedycznych, które uzyskali obywatele, doprowadziły do spadku liczby telefonów do szpitali, co z kolei pomogło systemowi opieki zdrowotnej lepiej radzić sobie w kryzysowej sytuacji. Dr Gottfried Ludewig, dyrektor ds. Cyfryzacji i innowacji w Federalnym Ministerstwie Zdrowia w Niemczech stwierdził, że przed pandemią jedynie od dwóch do siedmiu procent lekarzy gotowych było zaoferować konsultacje wideo, tymczasem teraz liczba ta wzrosła do ok. 60%. Krajowa aplikacja o nazwie Corona Warn-App odnotowała około 17,5 miliona pobrań, a jej użytkownicy znacznie szybciej mogą otrzymywać wyniki testów na obecność koronawirusa.

Potrzeba odwagi w politycznych decyzjach

Jednym z ważnych wątków konferencji była interoperacyjność i integracja różnych źródeł danych, które służą personalizacji opieki zdrowotnej. Dostęp do danych i zarządzanie nimi to wyzwanie dla rządzących w każdym kraju, a podejmowanie decyzji dotyczących udostępniania danych na określonych zasadach wymaga politycznej odwagi, o czym mówiła. Mary Harney, była minister zdrowia Irlandii. „W obliczu pandemii okazało się, że ludzie są gotowi na zmiany. Wyzwaniem jest znalezienie w każdym z naszych systemów opieki zdrowotnej kogoś, kto mając wizję zmian, skutecznie je przeprowadzi”.

Cyfryzacja a dostęp do opieki medycznej

Eksperci są zgodni, że cyfryzacja i automatyzacja w obszarze zdrowia to jedno z istotnych remedium na  rosnący niedobór  lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistów. Rozwój technologii cyfrowych ułatwia też obywatelom dostęp do świadczeń medycznych.

Nie zabrakło głosów krytycznych wobec procesu cyfrowej transformacji w zdrowiu. Podczas wielu paneli dyskusyjnych poruszana była kwestia wykluczenia i niewystarczającej dostępności rozwiązań medycznych. O tym, że bez równego dostępu do usług medycznych nie ma można mówić o prawdziwym rozwoju cyfrowego zdrowia  przekonywał m.in. Erik Gerritsen.

Sergiou Theo, aktywista zabierający głos w imieniu pacjentów podkreślał z kolei, że pacjenci muszą zostać włączeni w proces transformacji nie tylko na poziomie organizacyjnym, co dzieje się już teraz, ale także na poziomie instytucjonalnym. 

Profesor Sam Shah z wydziału Future Health w Wielkiej Brytanii zastanawiał się jednak, czy odpowiednie technologie docierają do właściwych odbiorców i trafiają tam, gdzie powinny. Jego zdaniem COVID-19 zaostrzył i ujawnił pogłębianie się nierówności w społeczeństwach – przepaść między tymi, którzy mają, a tymi, którym brakuje; między obywatelami, którzy mają dostęp do lekarza i tymi, którzy są skazani na czekanie”. Konkludując rozważania Shah stwierdził jednak, że przepaść cyfrowa jest prawdopodobnie tylko „stanem przejściowym”.

HIMSS w liczbach

65 sesji, debat i prezentacji w ramach HIMSS & Health 2.0 European Digital Event oglądało ponad 4,5 tysiąca ludzi z całego świata. Kolejna konferencja zaplanowana jest na czerwiec przyszłego roku w Helsinkach.