Powstaje Koalicja na rzecz Telemedycyny
Fundacja Wygrajmy Zdrowie i Microsoft ruszają z inicjatywą Koalicji na rzecz Telemedycyny. Celem przedsięwzięcia jest wejście polskiej służby zdrowia na nowy poziom technologiczny, dzięki któremu lekarze i pacjenci mogliby korzystać ze zdalnych konsultacji w bezpiecznym środowisku technicznym, organizacyjnym i prawnym oraz wykorzystywać Internet Rzeczy i sztuczną inteligencję.
List intencyjny w tej sprawie został podpisany 24 września podczas konferencji Impact’20. Poparcie dla inicjatywy zadeklarowali przedstawiciele klinik rodzinnych realizujących pakiet świadczeń POZ+ oraz Zrzeszenia Publicznych Centrów Onkologii.
Więcej bezpieczeństwa dla pacjentów
Dokument zawiera ogólne spostrzeżenia dotyczące rozwoju usług medycznych świadczonych na odległość z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Ogromną wagę przywiązuje się w nim do bezpieczeństwa pacjentów i zaufania do nowych rozwiązań technologicznych.
„Dostrzegamy falę cyfrowych zmian, jakie zachodzą obecnie w obszarze zdrowia. Chcemy by była to transformacja, która przyniesie korzyści nie tylko wybranym, ale wszystkim uczestnikom systemu opieki zdrowotnej w Polsce” – podkreśla Szymon Chrostowski, pomysłodawca inicjatywy i prezes fundacji Wygrajmy Zdrowie. „Chcemy stworzyć forum szerokiej dyskusji o telemedycynie w Polsce i wykorzystaniu technologii do ratowania życia i poprawy zdrowia obywateli. Jesteśmy szczególnie otwarci na rozmowę ze stroną rządową i przeniesienie dyskusji na poziom regulacji, który nie tylko uwolni potencjał technologii w służbie zdrowia, ale przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo lekarzy i pacjentów”.
Wtóruje mu przedstawiciel Microsoftu: „Zależy nam, by zarówno lekarze, jak i pacjenci zaufali technologii. Będzie to możliwe wówczas, gdy będą oni mieli poczucie całkowitego bezpieczeństwa w pracy z cyfrowymi aplikacjami oraz przekonanie o ochronie prywatności, zarówno podczas internetowej konsultacji, jak i przy udostępnianiu dokumentacji medycznej” – zapewnia Tomasz Jaworski, dyrektor ds. sektora zdrowia w polskim oddziale informatycznego giganta.
Co oferuje Microsoft
Amerykańska firma na dobry początek oferuje pakiet rozwiązań opracowanych z myślą o placówkach ochrony zdrowia oraz ofertę szkoleniową dla lekarzy i pracowników administracyjnych. Microsoft proponuje bezpłatny przez sześć miesięcy dostęp do Chmury dla sektora zdrowia (Microsoft Cloud for Healthcare). Przez ten czas jednostki ochrony zdrowia będą mogły testować możliwości środowiska pracy zdalnej Microsoft Teams i poznać aplikacje stworzone dla służby zdrowia przez partnerów Microsoft w Polsce.
Microsoft obiecuje również możliwość ubiegania się o granty z programu „AI for Health” o wartości 40 mln dolarów. Celem programu jest wspieranie naukowców i organizacji, które dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji poprawiają zdrowie i jakość życia ludzi. Najważniejszym elementem tego programu są badania w celu poprawy profilaktyki, diagnozowania i leczenia chorób.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.