Cyfrowa lekcja z pandemii koronawirusa
Lekcje z COVID, czyli pytania, na które musimy odpowiedzieć, to ważne przesłanie na ten trudny czas, które podczas wykładu inaugurującego rok akademicki 2020/2021 formułuje dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz, prorektor ds. studenckich Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.
W obliczu nowych – potencjalnych, ale realnych wyzwań – COVID-19 to relatywnie łagodna i pouczająca pandemia wirusowa, z której należy wyciągnąć wnioski pozwalające lepiej zabezpieczyć się na przyszłość – przestrzega dr Smiatacz.
Nowe technologie w medycynie
Wprowadzenie nowych technologii sprawiło, że nastąpiła fundamentalna zmiana w sposobie praktykowania medycyny – uważa dr Tomasz Smiatacz. Jego zdaniem należy zadać sobie pytanie o to, jak upowszechnienie się usług e-zdrowia wpłynie na relacje lekarz-pacjent.
– Przez stulecia dogmatem, zapisanym również w kodeksie etyki, było podejmowanie leczenia wyłącznie po osobistym zbadaniu pacjenta. I nagle, w ciągu kilkunastu dni, wszystko się odwróciło. Większość ambulatoryjnych usług medycznych mogła być wykonana jedynie zdalnie – podkreślił.
Zdaniem gdańskiego naukowca z kryzysowej sytuacji spowodowanej przez pandemię COVID-19 płynie istotna lekcja. – Wdrożyliśmy nowe technologie, które umożliwiają praktykowanie telemedycyny – powiedział. – Ale jeżeli przez pół roku pacjenci w wielu miejscach obywali się prawie zupełnie bez badania przedmiotowego, to rodzi się pytanie: ile z naszych profesjonalnych działań jest realnie potrzebnych pacjentowi, a ile można spokojnie pominąć jako działania rytualne i o minimalnej efektywności – pytał prorektor GUM.
– Za oceanem takie analizy właśnie się finalizują – kontynuował. – A idąc o krok dalej: może wystarczy wyrafinowany system teleinformatyczny obsługiwany przez jakąś miłą sztuczną inteligencję? Czyżby COVID odsłonił nam jakiś rąbek groźnej dla medyków przyszłości?
Pacjenci czy biznes
Dr Smiatacz podkreślił również fakt spadającego zaufania pacjentów do lekarzy w Polsce. Przytoczył m.in. rezultaty badania przeprowadzonego w kilkudziesięciu krajach świata, mającego odpowiedzieć na pytanie komu ufają pacjenci w czasach pandemii. – Odsetek osób ufających medykom jest w Polsce najniższy ze wszystkich badanych społeczności, a dodatkowo jesteśmy jednym krajem, w którym badani bardziej ufają rodzinie niż profesjonalistom – mówił naukowiec. – Co takiego stało się w polskim systemie ochrony zdrowia? Co wydarzyło się pomiędzy pacjentem a lekarzem, co czują i myślą pacjenci w kontakcie z nami, że ostatecznie przestali nam ufać?
Wykładowca zastanawiał się również, nad wartościami, którymi kieruje się współczesna medycyna. – Czy pacjent i jego dobro nadal znajduje się w centrum współczesnej medycyny? Może medycyna to już biznes? Wszak to względy czysto biznesowe, a nie naukowe czy technologiczne, zadecydowały o niepowstaniu leków i szczepionek. Czy w medycynie rzeczywiście nastąpiła tak fundamentalna zamiana, bo skoro tak, to może warto o tym porozmawiać? – pytał dr Smiatacz.
Studenci medycyny mieli okazję posłuchać również o konieczności traktowania lekarzy jako wysokiej klasy profesjonalistów, od których państwo nie powinno wymagać heroizmu i ryzykowania własnego życia, a także o roli wspólnoty, sile tradycji oraz relacjach między medycyną i gospodarką.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.