HIMSS pracuje nad technologiami dla zdrowia kobiet

04-11-2020
Większość przyczyn śmiertelności matek można wyeliminować dzięki zdobyczom medycyny - podkreśla WHO / Andre Furtado, Pexels

Rusza inicjatywa, której celem jest stworzenie rozwiązań technologicznych zabezpieczających życie i zdrowie matek w okresie okołoporodowym. Od stycznia 2021 roku prowadzone będą warsztaty i dyskusje, które wyłonią najbardziej innowacyjne pomysły. Ich autorzy, wspierani przez HIMSS, będą mogli walczyć o finansowanie swoich projektów.

Jak podkreślają przedstawiciele HIMSS (Healthcare Information and Management Systems Society), śmiertelność kobiet w okresie przed porodem lub niedługo po nim, to jeden z najważniejszych i najbardziej niedocenianych problemów ochrony zdrowia, zwłaszcza w krajach słabiej rozwiniętych.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2017 roku ok. 295 tys. kobiet zmarło podczas ciąży, w trakcie porodu lub niedługo po nim. WHO definiuje śmiertelność okołoporodową matek jako zgon kobiety ciężarnej w okresie 42 dni od terminu rozwiązania

Ok. 94 proc. tych zgonów nastąpiło w krajach ubogich. Większości można był zapobiec przy zastosowaniu technik i leków, którymi dysponuje współczesna medycyna. Główne przyczyny śmierci matek to krwotoki, infekcje, wysokie ciśnienie krwi, nieprawidłowo prowadzone aborcje, trudności w czasie porodu, a także malaria i anemia.

Start nowego programu HIMSS ogłoszono podczas Health Equity Week w połowie października 2020 roku. Oficjalnie inicjatywa wystartuje w styczniu 2021 roku. W pierwszym etapie interesariusze będą odbywać wirtualne spotkania i debaty, podczas których zdefiniują najważniejsze problemy oraz narzędzia, które mają obecnie do dyspozycji. Później HIMSS zorganizuje hackathon, podczas którego programiści, projektanci, przedsiębiorcy i innowatorzy będą mogli przedstawiać swoje pomysły specjalnemu jury.

Autorzy najlepszych projektów zostaną zaproszeni na wielki finał Global Maternal Health Tech Challenge, który odbędzie się w Las Vegas.

– HIMSS jest gotowy, aby zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest światowy kryzys związany ze śmiertelnością matek. Pokaże się też jako lider i ekspert w dziedzinie opracowania i implementacji nowych technologii – podkreślała Kerry Amato, dyrektor wykonawcza ds. innowacji w HIMSS.