Chirurgia pod rękę z robotyką
Od czerwca 2020 roku w Polsce funkcjonuje nowatorski robot ortopedyczny NAVIO Surgical System firmy Smith & Nephew wszczepiający endoprotezy stawu kolanowego. Taka procedura daje szansę powrotu do pełnej sprawności osobom aktywnym fizycznie. To jeden z przykładów połączenia zaawansowanych technologii z chirurgią służącego poprawie życia pacjentów.
Wykorzystanie sztucznej inteligencji, wirtualnej rzeczywistości, robotyki i cyfrowej chirurgii to znak rozpoznawczy brytyjskiej firmy Smith & Nephew. Choć ma ona historię sięgającą ponad 160 lat, jej rozwiązania medyczne są na wskroś nowoczesne. Najnowsze platformy operacyjne oferowane przez Smith & Nephew wykorzystują nawet aplikacje mobilne do lepszego przygotowania pacjentów do operacji, a także kontroli pooperacyjnej. To doskonały przykład wykorzystania technologii medycznych w środowisku szpitalnym oraz cyfrowych rozwiązań upowszechniających opiekę zdrowotną.
Działający w Polsce robot ortopedyczny NAVIO umożliwia wszczepianie endoprotez kolana połowicznych i całkowitych. Pozwala on zaplanować operację na przestrzennym modelu, a także wykorzystuje go do wizualizacji śródoperacyjnej. Inteligentne narzędzie do przygotowania kości umożliwia precyzyjne osadzenie implantu, a co za tym idzie lepsze wyniki leczenia i większą satysfakcję pacjentów z efektów zabiegu.
W 2021 roku ma być dostępny jeszcze nowocześniejszy system CORI oparty na nowej filozofii firmy określanej jako Real Intelligence. Tak Brytyjczycy określają ekosystem wykorzystujący różne technologie i różne urządzenia do zapewnienia ciągłości opieki nad pacjentem. CORI to robot nowej generacji do endoprotezoplastyki stawu kolanowego. Wykorzystuje on platformę VISIONAIRE do precyzyjnego opracowania elementów endoprotezy, TRAUMACAD – do planowania przedoperacyjnego oraz system ARIA przeznaczony dla pacjentów, którzy dzięki specjalnej aplikacji mogą przygotować się do zabiegu. Podczas samej operacji CORI wykorzystuje platformę do wizualizacji i nawigacji oraz zestaw nowych narzędzi. Wreszcie po operacji system ARIA jest przewodnikiem przez procedury rehabilitacji dla pacjenta.
– Podoba mi się idea chirurga korzystającego z rzeczywistości rozszerzonej. Myślę, że to będzie prawdziwa rewolucja dla nas, chirurgów, a także dla wszystkich członków naszych zespołów – komentuje możliwości nowego systemu prof. Philippe Neyret z Uniwersytetu w Lyonie, specjalista od leczenia urazów sportowych.
– To więcej, niż nowy uchwyt, czy nowy ekran do nawigacji. Myślę, że koncepcja połączenia tego w jeden system, pozwalający zrozumieć pacjentom, co się będzie działo, jest wspaniała – podkreśla dr Jimmy Chow prowadzący klinikę ortopedyczną w amerykańskim Phoenix.
Portfolio produktów ortopedycznych Smith & Nephew obejmuje całą gamę implantów biodrowych i kolanowych stosowanych w endoprotezoplastyce, nowe technologie wspomagane robotyką oraz produkty do chirurgii urazowej stosowane do stabilizacji złamań i korygowania deformacji kości. Oprócz narzędzi i implantów, firma oferuje również innowacyjne materiały opatrunkowe.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.