Rusza system e-rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19
W piątek 15 stycznia wystartuje system e-rejestracji seniorów oraz zbierania zgłoszeń chętnych na szczepienia przeciw COVID-19. Akcja szczepień prowadzona będzie w niemal 6 tys. punktach i monitorowana dzięki centralnemu systemowi informatycznemu.
Uruchomienie systemu umożliwiającego rejestrację oraz zgłoszenia chęci szczepienia o północy z czwartku na piątek zapowiedział podczas specjalnej konferencji prasowej minister Michał Dworczyk. Jak podkreślił szczepienia będą odbywać się etapami, a pierwszeństwo będą miały osoby w wieku powyżej 80. roku życia. To właśnie takie osoby mogą skorzystać z rejestracji już od 15 stycznia.
Seniorzy w wieku 70-79 lat będą mogli skorzystać z rejestracji od 22 stycznia, a ich szczepienia ruszą 25 stycznia. Odbywać się będą w 5994 punktach w całej Polsce. Szczegółowy wykaz punktów prowadzących akcję znajduje się na stronie gov.pl/szczepimysie.
Według słów ministra Dworczyka, akcja szczepienia seniorów może objąć nawet 4,6 mln osób. W tej grupie osoby w 80+ stanowią ok. 1,75 mln, a w wieku 70-79 lat – 2,8 mln obywateli.
– Rada ekspertów przy premierze podkreśliła, że seniorzy powyżej 80. roku życia są grupą najbardziej narażoną na zachorowanie, ciężki przebieg COVID-19, a nawet śmierć z tego powodu. Dlatego jako pierwsi mogą się zarejestrować i wybrać terminy oraz miejsca – mówił minister Michał Dworczyk.
Rejestracja na razie tylko dla seniorów
Przedstawiciel rządu podkreślał również różnicę między rejestracją na szczepienia, a zgłoszeniem chęci do zaszczepienia się przeciw COVID-19.
Podczas rejestracji seniorzy otrzymają konkretną datę i miejsce szczepienia. To wystarczy do przyjęcia dwóch dawek szczepionki (termin podania drugiej dawki podaje placówka wykonująca zabieg).
Zgłosić się do szczepienia może od 15 stycznia każdy (również w młodszych grupach wiekowych), co spowoduje wciągnięcie go na listę osób, które w swojej grupie wiekowej będą mogły skorzystać ze szczepień w pierwszej kolejności. Zgłoszenie wymaga jednak późniejszej rejestracji – jak w przypadku seniorów.
Jak wygląda procedura rejestracji? Seniorzy mogą skorzystać z infolinii (numer 989 z terenu Polski) – podczas rozmowy z konsultantem konieczne będzie podanie danych osobowych i numeru PESEL. Seniorzy mogą się zarejestrować również bezpośrednio w punkcie szczepień, z którego chcą skorzystać.
Najwygodniejszym sposobem jest jednak rejestracja przez internet bezpośrednio w systemie e-rejestracji. Na stronie pacjent.gov.pl, po zalogowaniu się, system zaproponuje seniorom pięć terminów w najbliższych punktach szczepień. Można równie wybrać własny punkt szczepień i termin inny niż proponowany.
Niezależnie od sposobu rejestracji system informatyczny automatycznie wyśle do osoby do zaszczepienia wiadomość SMS z informacją o miejscu i dacie zabiegu. Dzień przed planowaną wizytą system przypomni o tym kolejnym SMS-em.
Zgłoszenia dla wszystkich
Osoby młodsze niż 70 lat mogą od 15 stycznia korzystać z procedury zgłaszania się do szczepień.
– Na stronie gov.pl/szczepimysie należy kliknąć w zgłoszenie, wypełnić formularz i potwierdzić zgłoszenia – tłumaczył minister Dworczyk.
Po rozpoczęciu szczepienia dla tej grupy osoba zgłaszająca się otrzyma mejla z e-skierowaniem. Dopiero wtedy będzie można się zarejestrować w systemie informatycznym przez Internetowe Konto Pacjenta.
Jak mówiła wiceminister zdrowia Anna Goławska odpowiedzialna za cyfryzację systemu ochrony zdrowia, po podaniu drugiej dawki szczepionki będą wystawiane kody QR potwierdzające szczepienie. – To będzie taki paszport osoby zaszczepionej z potwierdzeniem podania szczepionki i korzystania z praw, jakie przysługują takim osobom – mówiła minister Goławska.
Od 15 stycznia rusza też system informatyczny z informacjami o szczepieniach do poziomu gminy, a także proces elektronicznych zgłoszeń działań niepożądanych do GIS. Z punktu widzenia placówek wykonujących zabiegi szczepienia istotny jest natomiast elektroniczny system składania zapotrzebowania na preparaty oraz raportowania ich zużycia.
– Nie byłoby to możliwe, gdyby nie system informatyczny, profesjonalne narzędzie do obsługi procesu szczepień – mówiła Anna Goławska. – E-skierowania na szczepienia wystawiane są w dużej mierze automatycznie dzięki dostępowi do danych PESEL. Zarówno sama osoba do zaszczepienia jak i lekarz widzi te dane. Istnieje również możliwość wypełnienia elektronicznej karty szczepień w systemie gabinetowym, co pozwala na bieżąco monitorować postępy programu. Jeżeli chodzi o system e-rejestracji, to takiego systemu, w którym widzimy wolne terminy, ile osób jest zapisanych, jeszcze w Polsce nie było. Na bieżąco widzimy, w którym punkcie szczepień należy zwiększać potencjał. Jest możliwość wysyłania smsów i przypominania o wizycie, co w naszej ocenie bardzo ułatwi ludziom zaplanowanie czasu i pojawienie się w punkcie szczepień – podkreślała minister Goławska.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.