Ruszyło badanie polskiego rynku AI
Jak wygląda ekosystem firm wykorzystujących sztuczną inteligencję w biznesie? Jakie są potrzeby uczestników tego rynku? W jaki sposób wdraża się nowe rozwiązania? Odpowiedzi na te pytania ma przynieść zorganizowane przez fundację Digital Poland badanie „State of Polish AI”.
Badanie w formie internetowej ankiety przeznaczone jest dla firm i instytucji, które wykorzystują technologie AI w swoich produktach i usługach, a także (w przypadku ośrodków naukowych) prowadzących w tym kierunku badania. Wypełnienie ankiety (wymaga m.in. podania informacji na temat reprezentowanej firmy) zajmuje kilkanaście minut. Ankieta jest otwarta do 19 lutego.
„AI znajduje zastosowanie w obszarach takich jak chatboty do obsługi klienta, rozpoznawanie mowy i wydawania poleceń (np. TV), asystent głosowy, oznaczanie twarzy w serwisach społecznościowych, dopasowywanie rozmieszczenia floty taksówek i cen za przejazd do natężenia ruchu w mieście czy np. wskazywanie nadużyć dokonywanych przez klientów banków czy ubezpieczycieli” – piszą przedstawiciele Digital Poland. Podpowiadają również, że według stosowanej przez nich definicji (zaczerpniętej z raportu „Przegląd Strategii Rozwoju Sztucznej Inteligencji na świecie”) uczeniem maszynowym czy wykorzystywaniem sztucznej inteligencji nie jest analiza danych w Excelu czy przetwarzanie danych w SQL.
Jednocześnie Digital Poland udostępnił formularz zgłoszeniowy do Map of Polish AI 2021. To uruchomiona w 2019 roku interaktywna baza danych zawierająca informacje o polskiej sztucznej inteligencji. Zgromadzone w niej informacje o firmach i instytucjach można przeglądać na stronie AIPoland.org.
Fundacja Digital Poland oraz należąca do niej AIPoland.org ma ambicje uczynienia z Polski jednego z głównych centrów innowacji na świecie. Na podstawie zgromadzonych przez nie danych oraz wiedzy ekspertów powstały m.in. raporty koncentrujące się na perspektywach wdrażania sztucznej inteligencji: „Przegląd Strategii Rozwoju Sztucznej Inteligencji na Świecie”, „AI jako element zrównoważonego rozwoju”, „Iloraz sztucznej inteligencji”, „Mapa nauki AI” oraz „Invest in AI in Poland”. Eksperci fundacji przyczynili się również do powstania pierwszego w Polsce strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze AI (INFOSTRATEG).
Aby wziąć udział w organizowanym przez fundację Digital Poland badaniu należy wypełnić ankietę przed 19 lutego 2021 roku.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.