HealthUp z nowym partnerem biznesowym i planami podboju globalnego rynku
Twórca systemu AioCare do zdalnej diagnostyki pacjentów z chorobami układu oddechowego podpisał umowę z amerykańskim Vyaire Medical na dystrybucję urządzeń i usług na 15 rynkach Europy, Bliskiego Wschodu oraz w Australii.
AioCare to zintegrowany, osobisty system do monitorowania pacjentów z astmą oraz przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Dzięki połączeniu przenośnego urządzenia do spirometrii i pulsoksymetru z aplikacją smartfonową system umożliwia pacjentom wykonanie pełnego badania spirometrycznego w domu. Pozwala również na szybką ocenę stanu zdrowia i przesłanie wyników lekarzowi. Twórcy tego rozwiązania z firmy HealthUp twierdzą, że dokładność wyników badania jest taka sama, jak w przypadku stacjonarnych spirometrów stojących w gabinetach lekarskich.
Podpisanie umowy dystrybucyjnej z Vyaire Medical to szansa na rozwój na rynkach trzech kontynentów. Vyaire od 65 lat skupia się wyłącznie na technologiach związanych z układem oddechowym i diagnozowaniem chorób płuc. Jak podkreśla dr Łukasz Kołtowski, prezes i współzałożyciel HealthUp, system AioCare jest szczególnie przydatny podczas pandemii COVID-19. Pacjenci mogą bowiem bezpiecznie kontynuować leczenie w domu, poddawać się badaniom i zdalnie konsultować się z lekarzem. Algorytmy AioCare pozwalają zaś profesjonalistom medycznym na automatyzację leczenia i dobieranie zindywidualizowanej terapii na podstawie aktualnego stanu zdrowia pacjenta.
– Byliśmy już obecni na europejskich rynkach, ale na Bliskim Wschodzie i w Australii dotąd nie – mówi serwisowi Info.eZdrowie dr Łukasz Kołtowski. – Europa jest drugim rynkiem po USA, jeśli chodzi o wolumen sprzedaży. Obecnie czekamy na zakończenie procesu rejestracyjnego przez amerykańską FDA. Tego typu procesy trwają zwykle około roku. Spoglądamy również na Kanadę. To dla nas są strategiczne rynki – mówi o najbliższych planach firmy dr Kołtowski.
Podkreśla również, że HealthUp stara się rozwijać w segmencie konsumenckim. – Rozglądamy się na rynku nieprofesjonalnym, chcemy rozwijać linię AioCare Patient. Monitorowanie pacjenta z astmą i innymi przewlekłymi chorobami płuc to rynek wschodzący. Szacujemy, że rynek ten urośnie do 500 mln dolarów, a rynek szpitalny, profesjonalny, do 115 mln dolarów. Pracujemy obecnie nad uruchomieniem dystrybucji wersji dla pacjenta na rynkach Europy Zachodniej – mówi dr Kołtowski
Współzałożyciel HealthUp zdradził, że widzi również szansę rozwoju w sprzedaży usług. – Rozwijamy sprzedaż świadczeń, czyli usług z domowym wykonaniem badania spirometrycznego. Wysyłamy urządzenia do pacjent i dostarczamy raport do lekarza. To jest taki rynek, który obecnie praktycznie nie istnieje, a w dobie pandemii okazało się, że jest to bardzo potrzebne. Mamy obecnie ok. 100 przeprowadzonych badań w programie pilotażowym – mówi dr Łukasz Kołtowski.
Szacuje się, że tylko w Polsce okresowego badania spirometrycznego może potrzebować ok. 6 mln pacjentów. Podczas pandemii COVID-19 wykonanie tak ogromnej liczby badań podczas tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarskim jest niemożliwe.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.