Aplikacja IKP wreszcie na smartfony
Internetowe Konto Pacjenta jest już dostępne w postaci aplikacji smartfony – zarówno w wersji dla urządzeń z systemem iOS, jak i Android. Program oferuje na razie tylko część funkcjonalności znanych z wersji IKP dostępnej przez przeglądarkę.
Aplikacja mojeIKP-zaloguj się do zdrowia jest bezpłatna i można ją już pobrać ze sklepu AppStore oraz Google Play. Pozwala m.in. na dostęp do e-recept i kodów QR umożliwiających bezproblemowe wykupienie leków w aptece bez podawania numeru PESEL, informacje o dawkowaniu leków, a także sprawdzanie i realizowanie e-skierowań. Zarówno e-skierowania, jak i e-recepty można pobierać i przesyłać innym osobom (np. rodzinie czy lekarzom) za pośrednictwem e-maili i SMS-ów. Aplikacja umożliwia również rejestrację na szczepienie przeciw COVID-19.
Po pierwszym uruchomieniu aplikacji na smartfonie lub tablecie niezbędne jest zalogowanie się do IKP przy pomocy profilu zaufanego lub konta w wybranym banku – podobnie, jak ma to miejsce w przypadku logowania się do IKP przez przeglądarkę. Usługę weryfikacji tożsamości dla IKP świadczą obecnie PKO BP, Pekao S.A., Bank Spółdzielczy i BOŚ Bank. Po pierwszym logowaniu każde następne odbywa się już przy pomoc kodu PIN.
Aplikacja w wersji dla urządzeń ze znakiem jabłuszka wymaga systemu iOS 13 lub nowszego, jednak w tej wersji nie obsługuje stosowanej w smartfonach Apple weryfikacji biometrycznej – odciskiem palca lub obrazem twarzy. Twórcy zapewniają jednak, że funkcje Touch ID i Face ID pojawią się w kolejnych wydaniach mobilnego IKP. Również wersja na Androida nie oferuje na razie opcji dostępu do danych IKP z weryfikacją biometryczną, choć mObywatel pozwala logować się do swojego konta odciskiem palca.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.