Trwają konsultacje w sprawie wymagań technicznych dla systemów usługodawców
Do 11 czerwca potrwają prowadzone przez Centrum e-Zdrowia konsultacje dotyczące minimalnych wymagań technicznych i funkcjonalnych dla systemów usługodawców. Są one związane z realizacją e-recept, e-skierowań, obsługą zdarzeń medycznych i wymianą elektronicznej dokumentacji medycznej, a ich spełnienie jest dla usługodawcy obowiązkowe.
Nowy dokument jest aktualizacją wersji przedstawionej w lutym 2019 roku i ma być lepiej dopasowany do nowych funkcji uruchomionych od tego czasu. Zawiera m.in. wymagania związane z dostępem do internetu (szybkością łącza) i techniczne dotyczące standardu tworzonych dokumentów, ich zabezpieczenia oraz potwierdzania i weryfikacji tożsamości jednostki wystawiającej.
W dziedzinie podłączenia do systemu P1 Centrum e-Zdrowia odsyła do dokumentacji Polskiej Implementacji Krajowej HL7 CDA, a w kwestii protokołów i formatów wymiany danych do dokumentacji NFZ „Komunikat dla świadczeniodawców i dostawców oprogramowania” z 1 czerwca 2020 roku.
W kolejnych punktach wymienione są również minimalne wymagania dotyczące funkcji e-recepta (dla podmiotów leczniczych i aptecznych), e-skierowanie (dla strony wystawiającej i rejestrującej), jak również w obszarze rejestracji Zdarzeń Medycznych i prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, a także wymiany tego rodzaju danych. Centrum e-Zdrowia określiło również wymagania dla deklaracji POZ, zaopatrzenia w wyroby medyczne i obsługi elektronicznych zwolnień lekarskich e-ZLA. Wymagania te muszą zostać spełnione przez usługodawców tylko w zakresie udzielanych świadczeń zdrowotnych.
Szczegółową dokumentację Centrum e-Zdrowia przedstawiło na swojej stronie wraz z tabelą uwag w postaci pliku xlsx. Uwagi należy składać do 11 czerwca 2021 r. zgodnie z zawartym w pliku wzorem, przesyłając je do Centrum e-Zdrowia w postaci edytowalnej na adres konsultacjeminwymagan@cez.gov.pl, wpisując w temacie „Minimalne wymagania techniczne i funkcjonalne dla systemów usługodawców”.
Wdrożenie opisywanych wymagań stanie się obowiązkiem dla usługodawców w terminie 9 miesięcy od daty ich publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Zdrowia.
Plik pdf z dokładnym opisem wymagań stawianych przez Centrum e-Zdrowia można również przejrzeć korzystając z czytnika poniżej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.