Cardiomatics z 12,5 mln zł na rozwój systemu do analizy EKG
Spółka Cardiomatics, oferująca narzędzie do przetwarzania i wstępnej analizy zapisu badania EKG przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, zdobyła finansowanie funduszy VC oraz od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Przeznaczy je na rozwój oprogramowania i ekspansję międzynarodową.
Na sumę 12,5 mln złotych składają się: 8,5 mln pozyskane od inwestorów – przede wszystkim czeskiego funduszu KAYA VC (ma swoim portfolio takie spółki jak Booksy i DocPlanner), hiszpańskiego Nina Capital, polskiego Innovation Nest i włoskiego Nova Capital oraz 4 mln złotych, które dołożyło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Spółka w oficjalnym komunikacie zapowiada, że wykorzysta te pieniądze na „umocnienie pozycji na kluczowych rynkach oraz przygotowanie produktu do dalszej ekspansji międzynarodowej”.
Od czasu wprowadzenia na rynek w roku 2018 system przeanalizował komercyjnie badania od dziesiątków tysięcy pacjentów. Jest na co dzień używany w ponad 700 placówkach w całej Europie. Zalety systemu docenili m. in. lekarze w Niemczech, Szwajcarii, Danii oraz Wielkiej Brytanii – ponad 90 proc. przychodów realizowanych jest poza granicami Polski. Jednak dzięki współpracy z siecią American Heart of Poland od stycznia z systemu korzystają również pacjenci w kraju.
Cardiomatics to założona w 2017 roku przez Rafała Samborskiego i Mariusza Mąsiora spółka zajmująca się zastosowaniem algorytmów sztucznej inteligencji do analizy pracy serca i układu krążenia. EKG to jedno z najczęściej wykonywanych badań u pacjentów kardiologicznych – mierzy ono aktywność elektryczną serca. Interpretacja wyniku wymaga jednak specjalistycznej wiedzy lekarza. Kluczową zaletą oprogramowania do analizy EKG przy wykorzystaniu algorytmów AI jest możliwość przetworzenia zapisu z badania w bardzo krótkim czasie bez udziału wyspecjalizowanego personelu medycznego.
„W latach 50. aparaty EKG były wielkości plecaków. Współczesne urządzenia są wielkości pudełka od zapałek. Otacza nas coraz więcej urządzeń, które mogą rejestrować parametry elektrofizjologiczne. Oznacza to, że potrzebujemy narzędzi, które pomogą zrozumieć ogromne ilości danych EKG generowanych każdego dnia” – mówi Rafał Samborski.
Dzięki temu oprogramowaniu lekarze pierwszego kontaktu czy mniejsze przychodnie są w stanie przeprowadzać badania EKG bez konieczności kierowania pacjenta do specjalisty – podkreślają przedstawiciele Cardiomatics. Rozwiązanie może być szybko wdrożone i nie wymaga zmiany sprzętu w placówce medycznej – współpracuje z większością dostępnych na rynku rejestratorów EKG.
Celem firmy jest jednak wyprowadzenie analizy EKG poza szpitale, przychodnie i gabinety lekarskie. Spółka zamierza oferować technologię analizy wyników różnym producentom urządzeń i dotrzeć do szerszej grupy pacjentów. Pozwoli to m.in. na lepszą opiekę zdalną nad pacjentami kardiologicznymi, a także na rozszerzenie funkcjonalności urządzeń ubieralnych. Już teraz dostępne są na rynku konsumenckim smartwatche z funkcją prostego badania EKG.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.