Prokuratura i sądy walczą z nielegalnymi certyfikatami szczepień
Do sądów wpływa rekordowa liczba aktów oskarżenia w sprawie wystawiania fałszywych certyfikatów potwierdzających zaszczepienie przeciw COVID-19 w zamian za łapówkę. Za taki czyn grozi kara nawet pięciu lat więzienia.
Obowiązek przedstawiania zaświadczenia potwierdzającego szczepienie przeciw COVID-19 lub wyniku testu sprawił, że na czarnym rynku zaczęły się pojawiać podrabiane dowody szczepień czy “lewe” testy z negatywnym wynikiem – informuje „Rzeczpospolita”. Dotąd takich spraw było zaledwie kilka – w połowie września Prokuratura Krajowa informowała o dwóch aktach oskarżenia. Teraz spraw jest co najmniej kilkaset. Prokuratura Rejonowa w Tomaszowie Lubelskim tylko w 2021 roku wysłała do sądów 119 aktów oskarżenia – podaje „Rzeczpospolita”.
Ceny takich zaświadczeń osiągają na czarnym rynku ceny od 200 do nawet 1500 zł. W mediach społecznościowych funkcjonują specjalne grupy poświęcone handlowi nielegalnymi zaświadczeniami. Policja i Straż Graniczna podkreślają jednak, że wykryć fałszerstwo jest bardzo łatwo – tzw. paszporty zdrowotne (zielony certyfikat, UCC) posiadają zabezpieczenia, których nie da się podrobić.
– Prowadzone są postępowania dotyczące wystawiania certyfikatów potwierdzających zaszczepienie w zamian za korzyść majątkową (…) i testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 – informuje Bogdan Święczkowski z Prokuratury Krajowej Agatę Łukaszewicz z działu prawa „Rzeczpospolitej”. Gazeta przypomina, że osoby fałszujące certyfikaty mogą podlegać grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
W sprawę nieuczciwego postępowania lekarzy zaangażowała się także Naczelna Izba Lekarska. W razie podjęcia wiarygodnej informacji o takim procederze, grozi ona wszczęciem postępowania w zakresie odpowiedzialności zawodowej, a także zawiadomieniem organów ścigania.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.