Modularny robot Versius do minimalnie inwazyjnych zabiegów

Pierwsze operacje przy użyciu robota Versius w łódzkiej placówce są planowane na koniec 2021 roku / mat. pras.

Łódzkie Centrum Medyczne Salve Medica jest pierwszym ośrodkiem w Polsce dysponującym robotem chirurgicznym nowej generacji CMR Surgical Versius. Będzie wykorzystywany do laparoskopowych operacji ginekologicznych i urologicznych. Pierwsze zabiegi z wykorzystaniem nowego narzędzia planowane są w grudniu 2021 roku.

Najważniejsze informacje

  • Kto: Szpital specjalistyczny Salve Medica przeprowadza operacje z zakresu urologii i ginekologii, a także onkologiczne i laryngologiczne.
  • Co: Robot chirurgiczny Versius firmy CMR Surgical jest systemem nowej generacji, z w pełni przegubowymi narzędziami, precyzyjnym odwzorowaniem ruchów dłoni oraz wizualizacją 3D w jakości HD. Minimalnie inwazyjne operacje przeprowadzane są przez otwór o średnicy zaledwie 6 mm.
  • Potrzeba: Lepsze wyniki leczenia w procedurach robotycznych, szybszy powrót do zdrowia pacjentów i mniejszy ból po zabiegu.
  • Więcej informacji: Szpital Salve Medica oraz dostawca robota CMR Surgical.

System Versius umożliwia zespołowi chirurgów prowadzenie operacji ze względnie niewielką ingerencją w ciało pacjenta. Oznacza to większe bezpieczeństwo zabiegów oraz szybszy proces powrotu do zdrowia przy mniejszym bólu po operacji i zmniejszonym ryzyku infekcji.

Pierwsze operacje z użyciem robota Versius mają się odbyć jeszcze w tym roku. Zanim będzie to możliwe, operatorzy muszą przejść kurs posługiwania się robotem. Salve Medica zostało również pierwszym polskim ośrodkiem referencyjnym, w którym prezentowany będzie Versius i gdzie szkolić się będą chirurdzy z Polski i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Dla CMR jest to pierwszy kontrakt na polskim rynku.

Modularna konstrukcja

System Versius składa się z konsoli chirurga, kolumny endoskopowej oraz maksymalnie trzech kolumn narzędziowych. Można je dowolnie ustawiać, co zapewnia swobodne ich rozmieszczenie względem pacjenta. Dzięki optymalnej lokalizacji portu dostępowego chirurg może operować zgodnie z własnymi preferencjami, przy jednoczesnym wykorzystaniu wszystkich zalet robotyki. Modularna konstrukcja wykorzystująca mobilne kolumny pozwala również całemu zespołowi na natychmiastowy dostęp do pacjenta w każdym momencie operacji – jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Narzędzia są w pełni przegubowe i precyzyjnie odwzorowują układ dłoni operatora. Konsola oferuje również trójwymiarową wizualizację pola operacji w jakości HD. Co więcej, chirurg może przy konsoli stać, ale można ją również opuścić i operować w pozycji siedzącej. Otwarta konstrukcja konsoli pozwala też na swobodną komunikację operatora z pozostałymi członkami zespołu.

Korzyści dla pacjentów i szpitala

Mobilne kolumny pozwalają też na swobodne aranżowanie sali operacyjnej. Chirurg nie musi też korzystać z pełnego zestawu kolumn i ramion narzędziowych, a jedynie z takiej ich liczby, jaka jest niezbędna do przeprowadzenia konkretnego zabiegu. Producent twierdzi, że konfiguracja całego systemu zajmuje średnio 15 minut, co oznacza, że można go niemal natychmiast dopasować do kolejnych pacjentów. Dzięki temu szpital może częściej korzystać z nowego narzędzia, co przekłada się na korzyści ekonomiczne.

Jedną z największych zalet robota Versius są niewielkie rozmiary narzędzi i możliwość bardzo precyzyjnego nimi sterowania. Dlatego robot zainstalowany w Salve Medica będzie prawdopodobnie najczęściej wykorzystywany do operacji raka prostaty, podczas której usuwając zmienione chorobowo tkanki może dojść do uszkodzenia naczyń i nerwów odpowiadających m.in. za trzymanie moczu. Z tego samego powodu nowe urządzenie będzie przydatne również w operacjach guzów nerek, pęcherza moczowego, a także torakochirurgii z dostępem międzyżebrowym (m.in. usuwania gazów), a także w leczeniu nowotworów jelit czy żołądka.

Zabiegi z wykorzystaniem narzędzi robotycznych, takich jak Versius, czy używanych w Polsce kilkunastu robotów da Vinci, nie są refundowane przez NFZ i odbywają się na zasadach komercyjnych.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.