Centrum e-Zdrowia organizuje projectathon
Testy planowane przez Centrum e-Zdrowia mają na celu sprawdzenie, jak oprogramowanie dostawców współpracuje z wybranymi usługami systemu P1. Warsztaty odbędą się 30 listopada 2021 roku.
Dostawcy oprogramowania gabinetowego będą mogli sprawdzić działanie swoich produktów w trzech obszarach P1: rejestracji zdarzeń medycznych, wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej oraz zamawiania e-recept. Po zakończeniu projectathonu Centrum e-Zdrowia przygotuje listę dostawców, którzy uczestniczyli w warsztatach i pomyślnie przeszli testy.
Warsztaty odbędą się w Warszawie, w Elektrowni Powiśle przy ul. Dobrej 42 oraz zdalnie. Liczba miejsce jest ograniczona – informuje CeZ. W testach mogą wziąć udział maksymalnie trzej przedstawiciele jednego dostawcy.
Oprócz formalnego zgłoszenia do projectathonu, CeZ oczekuje od firm chcących wziąć udział w testach posiadania certyfikatu w środowisku integracyjnym i zainstalowania oprogramowania na własnym komputerze. Dostawcy powinni obsłużyć co najmniej jeden pełny scenariusz wypełniający wszystkie kroki w procesie opisanym na stronie Centrum e-Zdrowia.
Warsztaty, których celem jest weryfikacja interoperacyjności na różnych poziomach funkcjonowania systemów informatycznych to popularny sposób testowania rozwiązań przeznaczonych dla szeroko pojętej opieki zdrowotnej. W czerwcu odbył się coroczny Connectathon organizowany przez IHE-Europe, który sprawdzał interoperacyjność systemów w takich dziedzinach jak radiologia, kardiologia, farmakologia, czy skoordynowana opieka nad pacjentem. We wrześniu tego roku przeprowadzono natomiast wirtualny connectathon HL7 International poświęcony testowaniu wymiany informacji medycznej, implementacji FHIR oraz Electronic Product Information (ePI). Organizatorzy przygotowali łącznie 28 ścieżek zakładających różne scenariusze kliniczne i administracyjne.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.