Konsultacje publiczne w sprawie wtórnego wykorzystania danych medycznych
Jakie cele uzasadniają wykorzystanie danych o zdrowiu do badań? Pod jakimi warunkami organizacje publiczne i prywatne mogą używać tego rodzaju informacji? To pytania, które zadaje TEHDAS w ramach publicznych konsultacji na temat wtórego wykorzystania danych o zdrowiu w Unii Europejskiej. Organizatorzy czekają na odpowiedzi do 4 kwietnia 2022 roku.
Dziś dane dotyczące zdrowia pacjentów są wykorzystywane głównie przez lekarzy i udostępniane innym lekarzom w celu kontynuacji leczenia. Mogą one jednak służyć do badań naukowych oraz tworzenia strategii dotyczących zdrowia publicznego – to tzw. wtórne wykorzystanie danych. Misją TEHDAS (inicjatywa Towards the European Health Data Space) jest przyspieszenie procesu udostępniania danych dotyczących zdrowia przez stworzenie wytycznych, standardów i infrastruktury potrzebnej do bezpiecznego dzielenia się takimi informacjami między krajami Unii.
Częścią działań TEHDAS jest przeprowadzenie konsultacji online wśród obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej. Tematem przewodnim jest to, w jaki sposób dane medyczne powinny być wykorzystywane w przyszłości. Wyniki tych dyskusji posłużą TEHDAS do sformułowania rekomendacji dotyczących wtórego wykorzystania danych medycznych i przedstawienia ich Komisji Europejskiej.
„Dane dotyczące zdrowia są niezbędne do prowadzenia badań naukowych w celu zapobiegania i leczenia chorób oraz skuteczniejszego zarządzania kryzysami zdrowia publicznego w przyszłości” – podkreślają przedstawiciele TEHDAS. „Im więcej danych dotyczących zdrowia jest dostępnych do analizy, tym lepsze rozwiązania mogą opracować naukowcy i decydenci. Może to być na przykład ulepszanie metod diagnostycznych, tworzenie skuteczniejszych leków o mniejszych niepożądanych efektach ubocznych”.
Konsultacje potrwają do 4 kwietnia 2022 roku. Są prowadzone we współpracy z belgijskim Sciensano, francuskim Health Data Hub oraz angielskim NHS Confederation. Opinie można formułować w językach francuskim, angielskim i niderlandzkim (flamandzkim). Wnioski można również zgłaszać za pośrednictwem strony OurHealthyData.eu.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.