Rusza HERA: 1,3 mld euro na zapobieganie zagrożeniom zdrowia w UE
Unijny urząd ds. gotowości i reagowania na stany zagrożenia zdrowia HERA przedstawił pierwszy plan działania na 2022 rok z budżetem 1,3 mld euro. Znaczna część tych działań to przygotowania infrastruktury cyfrowej oraz systemy analizy i wymiany danych.
Powołany w 2021 roku urząd HERA jest jednym z fundamentów Europejskiej Unii Zdrowotnej i ma poprawiać szybkość oraz jakość reakcji na nowe zagrożenia – takie, jak pandemia COVID-19. W założeniach Komisji Europejskiej, nowy urząd będzie przewidywał zagrożenia dla zdrowia dzięki systemom monitoringu oraz wymianie danych, a także stworzy infrastrukturę do produkcji leków, urządzeń i innych środków medycznych niezbędnych do zwalczania pandemii, co uniezależni Unię Europejska od zewnętrznych dostawców. Łączny budżet HERA na lata 2022–2027 wynosi 6 mld euro.
Po przedstawieniu planu na ten rok 10 lutego, HERA może wreszcie przystąpić do pracy. – HERA już działa i pracuje nad zapewnieniem medycznych środków przeciwdziałania w obecnej sytuacji, ale także nad dostępnością odpowiednich narzędzi na wypadek wszelkich przyszłych zagrożeń dla zdrowia. Przyjęcie pierwszego planu prac umożliwi temu urzędowi wykonanie niezwykle istotnego zadania – czuwania nad bezpieczeństwem zdrowotnym – mówi Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.
W tym roku w obszarze zapobiegania przyszłym transgranicznym stanom zagrożenia zdrowia HERA planuje wydać 580 mln euro na zakup i magazynowanie zapasów medycznych. Powstanie również sieć zakładów produkcyjnych, które będą w stanie zagwarantować dostawy w razie sytuacji nadzwyczajnych. HERA chce również wydać 300 mln euro na badania i rozwój w dziedzinie medycyny oraz opracowania innowacyjnych technologii pozwalających reagować na nowe zagrożenia. Powstać ma również unijna platforma badań klinicznych i wymiany danych medycznych.
HERA przeprowadzi również ocenę zagrożeń, będzie gromadzić dane i informacje, a także opracuje modele prognozowania ognisk epidemicznych. Działania przewidziane na 2022 rok w tej dziedzinie obejmują m.in. wprowadzenie systemu wykrywania zagrożeń dla zdrowia w czasie rzeczywistym, gromadzenie danych i informacji oraz stworzenie specjalnej platformy informatycznej na potrzeby oceny i ustalania priorytetów.
W ramach walki z COVID-19 HERA zajmie się również zagwarantowaniem terminowych dostaw szczepionek i leków, wykrywaniu nowych wariantów koronawirusa SARS-CoV-2, a także udostępni szczepionki krajom trzecim. Nowy urząd został również zobowiązany do przedstawienia do końca wiosny listy trzech najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia w unii Europejskiej – poza COVID-19.
Plan działań i wydatków HERA na 2022 rok można przejrzeć na stronie Komisji Europejskiej.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.