Cyfryzacja zdrowia na Forum Gospodarczym TIME 2022
Zdrowie staje się ważnym nowym wymiarem europejskiej integracji, a w tym procesie kluczową rolę ogrywa cyfrowa transformacja. Budowa europejskiej przestrzeni danych o zdrowiu znalazła się wśród najważniejszych tematów, które zostaną poruszone podczas 14. Forum Gospodarczego TIME. Tematem przewodnim konferencji będą wyzwania zielonej transformacji cyfrowej. Spotkanie odbędzie się w dniach 7-8 marca w Warszawie.
Forum Gospodarcze TIME to spotkanie europejskich przedsiębiorców, ekspertów i decydentów, poświęcone realizacji strategii i programów digitalizacji europejskiego przemysłu i infrastruktury. Celem głównego organizatora Forum, Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, jest integracja wysiłków krajowych i europejskich organizacji przedsiębiorstw, stowarzyszeń zawodowych, izb gospodarczych na rzecz ustanowienia cyfrowego ładu gospodarczego UE.
W tym roku tematyka Forum została podzielona na kilka bloków tematycznych – m.in.: energetyka, telekomunikacja, przemysł, finanse, cyberbezpieczeństwo i media cyfrowe.
Sesja „Europejska przestrzeni danych zdrowotnych – nowy wymiar cyfrowego zdrowia” zaplanowana jest na godz. 14. we wtorek, 8 marca 2022 roku. Temat budowy EHDS przedstawi Markus Kalliola z TEHDAS (więcej o inicjatywie Towards European Health Data Space można przeczytać w materiałach serwisu Info.eZdrowie). Przewidziany jest również panel dyskusyjny ekspertów moderowany przez Artura Pruszko, dyrektora Forum e-Zdrowia. W dyskusji wezmą udział Hans-Peter Bursig z Niemieckiego Stowarzyszenia Producentów Elektrotechnicznych i Elektronicznych (ZVEI), Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych, Rafał Szmuc, prezes CliniNote oraz Michał Kępowicz, dyrektor ds. relacji strategicznych w Philips.
Aby wziąć udział w wydarzeniach podczas 14. Forum Gospodarczego TIME niezbędna jest rejestracja. Można ro zrobić na stronie konferencji – w tym samym miejscu znaleźć można również program całej konferencji. Forum e-Zdrowia jest partnerem konferencji.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.