Szpitale mogą ubiegać się o pieniądze na cyberbezpieczeństwo
Specjalne fundusze na budowę infrastruktury bezpieczeństwa, wykonywanie kopii zapasowych i odtworzenie systemu po ataku hakerskim lub awarii przewiduje Ministerstwo Zdrowia. To skutek rosnącego ryzyka ataków w cyberprzestrzeni, których celem mogą być polskie placówki medyczne. Dodatkowe środki na bezpieczeństwo IT mają być wykorzystane do końca 2022 roku
Inicjatywa jest wspólnym działaniem Ministerstwa Zdrowia i Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa. Dodatkowe środki na zwiększenie poziomu ochrony systemów IT szpitali dotyczą tylko tych placówek posiadających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Mają one zagwarantować prawidłowy poziom bezpieczeństwa tych systemów IT, za pośrednictwem których udzielane są świadczenia opieki zdrowotnej.
Wysokość refundacji wydatków dla placówek medycznych będzie uzależniona od wysokości kontraktu z NFZ w 2021 roku. Dotacja może wynieść od 300 do 900 tys. zł – informuje specjalny dokument rozesłany do dyrektorów szpitali i podpisany przez Adama Niedzielskiego oraz Janusza Cieszyńskiego. Dodatkowe środki na inwestycje IT na ten cel muszą być wykorzystane do końca roku.
Oprócz zakupów sprzętu i usług, sfinansowany może być również audyt bezpieczeństwa. To właśnie wynik audytu będzie stanowił podstawę do wypłaty refundacji wydatków poniesionych na unowocześnienie infrastruktury bezpieczeństwa informatycznego.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.