Ministerstwo Zdrowia znów bada poziom informatyzacji podmiotów leczniczych
Ruszyła VI edycja „Badania stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą” prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia. Celem ankiety jest sprawdzenie przygotowania do wprowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej.
Badanie jest prowadzone od 25 maja 2022 roku, a ma się zakończyć 15 czerwca. Ma postać kwestionariusza. Każdy zarejestrowany podmiot leczniczy prowadzący dokumentację medyczną powinien otrzymać z Centrum e-Zdrowia indywidualny link do ankiety, którą należy wypełnić.
Dyrektor Centrum e-Zdrowia Paweł Kikosicki podkreślił, że dane zebrane z ankiet pozwolą na lepsze planowanie i wdrażania rozwiązaniach związanych z cyfryzacja zdrowia. Ma ono m.in. dostarczyć administracji rządowej informacji o wykorzystywaniu w polskiej opiece zdrowotnej technologii telemedycznych i sztucznej inteligencji.
Podobne badania Centrum e-Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia przeprowadzają cyklicznie – ostatnio w kwietniu i maju ubiegłego roku. Jego wyniki w postaci raportu opublikowano dopiero w sierpniu 2021 roku – dokument jest dostępny w postaci pliku PDF, który można pobrać ze strony CeZ.
Z badania w 2021 roku wynika, że ponad 66 proc. wszystkich podmiotów leczniczych deklaruje posiadanie rozwiązania IT pozwalającego na prowadzenie dokumentacji w postaci elektronicznej oraz przetwarzanie jednostkowych danych medycznych. Ponad 81 proc. ankietowanych szpitali i ponad 70 proc. jednostek innych niż szpitalne oferujących stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne posiada tego rodzaju systemy.
W ubiegłym roku istotnie – aż o 44 proc. wzrosła również liczba placówek wykorzystujących telemedycynę – to 55 proc. wszystkich. Z drugiej jednak strony wyniki V edycji badania wskazują, że rozwiązania sztucznej inteligencji dopiero raczkują – w ubiegłym roku wykorzystywało je tylko 1 proc. placówek.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.