Badanie depresji przez smartfony
Analiza sposobu korzystania z elektronicznych gadżetów pozwala wykryć objawy stresu i depresji. Na rozwijanie tego pomysłu firma Mindstrong pozyskała właśnie 100 mln dolarów.
Opracowana przez Mindstrong technologia umożliwia obserwację zachowania człowieka korzystającego z ekranów dotykowych. Analiza obejmuje m.in. to, jak człowiek stuka palcem w opcje menu, jak przewija zawartość i jak pisze na wirtualnej klawiaturze. Na tej podstawie – twierdzą przedstawiciele firmy – można sprawdzać zdrowie psychiczne pacjenta. To, co pacjent ogląda lub czyta jest dla algorytmu niewidocznie, nie ma zatem zagrożenia dla prywatności.
Jeżeli pacjent wyrazi zgodę, oprogramowanie zbiera dodatkowe dane o lokalizacji (z GPS), akcelerometrów, a także z rejestru połączeń i wiadomości. Lekarz ma wówczas pełniejszy dostęp do sposobu, w jaki pacjent korzysta ze smartfonów. Mindstrong oferuje również płatnikom dodatkowe usługi – wideopołączenia, zwykłe połączenia telefoniczne oraz rozmowy przez komunikatory internetowe pacjentów z lekarzami specjalistami z własnego zespołu firmy.
– Osoby w poważnymi problemami psychicznymi powiedzą wam, że często zdarza się, że potrzebują pomocy poza godzinami pracy przychodni. A to wszystko stało się jeszcze trudniejsze czasach COVID-19 – mówi Daniel Graf, szef Mindstrong. – Nasza technologia i nasz własny zespół klinicystów poprawia dostępność specjalistycznej opieki, a tym samym lepiej chroni zdrowie pacjentów.
– Jeden na pięciu dorosłych doświadcza problemów psychicznych, a jeden na 25 poważnie zachoruje – przyznaje Joe Lonsdale z firmy inwestorskiej 8VC. – Pandemia jeszcze to wszystko zaostrzy. A technologia łącząca telemedycynę i biomarkery może pomóc milionom osób, jednocześnie oszczędzając miliardowych wydatków na kosztowne leczenie epizodów choroby.
Mindstrong zdobyła właśnie 100 mln dolarów na sfinansowanie swojej działalności. Łącznie fundusze inwestycyjne przeznaczyły na rozwój nowej technologii 160 mln dolarów.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.