275 milionów e-recept w Polsce
Pacjenci i lekarze przekonali się do e-recept. Od 8 stycznia tego roku istnieje obowiązek wystawiania tych dokumentów w postaci elektronicznej. Przez te pół roku lekarze wystawili ponad 207 mln e-recept – informuje Ministerstwo Zdrowia. Od początku działania programu wystawili ich aż łącznie 275 mln.
Od początku roku z e-recept skorzystało 20,5 mln pacjentów – wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia. E-recepty stanowią ogółem ponad 90 proc. wszystkich takich dokumentów – w niektórych przypadkach przepisy dopuszczają bowiem wystawianie tradycyjnych, papierowych dokumentów.
Urząd przyznaje, że spory udział w tym “sukcesie” ma pandemia COVID-19, która zmusiła pacjentów do pozostania w domach, a lekarzom dała możliwość szerszego wykorzystania teleporad. W lutym, przed największą falą zachorowań na COVID-19 w Polsce udział e-recept wynosił 88 proc. W maju sięgnął 95 proc., co sytuuje Polskę w europejskiej czołówce pod względem cyfryzacji tego segmentu ochrony zdrowia.
– Cyfryzacja systemu ochrony zdrowia jest jednym z priorytetowych działań Ministerstwa Zdrowia i polskiego rządu. Pomimo początkowych obaw związanych z wprowadzeniem obowiązkowej e-recepty możemy dziś mówić o sukcesie – podkreśla Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. – Konsekwentnie realizowane działania wsparte pakietem zachęt finansowych i regulacji prawnych przyspieszyły proces informatyzacji i przyniosły oczekiwane rezultaty. Pandemia była punktem zwrotnym, który przyspieszył tempo ich wdrożenia i powszechność e-recepty.
Lekarze porzucili papier
W niecałe dwa miesiące od wdrożenia systemu wzrosła zarówno liczba wystawionych, jak i zrealizowanych e-recept oraz znacznie spadła liczba zrealizowanych recept tradycyjnych. Liczba recept papierowych w marcu spadła o 47 proc. w stosunku do stycznia, a w maju spadek ten wyniósł 78 proc. Średnio, w okresie od stycznia do czerwca lekarze wystawiali ok. 1,2 mln e-recept dziennie.
Jak przypomina MZ, e-recepty zdobyły pewna popularność jeszcze przed wprowadzeniem obowiązku ich stosowania i rozwojem pandemii. Ogółem, od chwili uruchomienia systemu e-recept lekarze wystawili już 275 mln takich dokumentów dla 25 mln pacjentów.
– Ten sukces, to zasługa całego środowiska, jego determinacji i wiary w powodzenie misji „cyfryzacja” – zaznacza minister Cieszyński. – Entuzjazm i życzliwość dla zmian ze strony pacjentów, lekarzy i farmaceutów spowodowały, że istotnie wzrosło grono zwolenników telemedycyny. W praktyce oznacza to, że najprawdopodobniej łatwiej będzie nam kontynuować wdrożenie zaplanowanych kolejnych e-usług, takich jak e-skierowanie, e-rejestracja i elektroniczna dokumentacja medyczna.
Pacjenci wybrali wygodę
Według kwietniowego badania „Świadomość i postrzeganie Internetowego Konta Pacjenta” zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia, 93 proc. Polaków deklaruje, że słyszało o e-recepcie. Prawie żaden z ankietowanych nie miał żadnych problemów z realizacją dokumentu w postaci elektronicznej.
Badania ARC Rynek i Opinia pokazują również, że Polacy polubili e-receptę ― jest ona pozytywnie oceniana przez 84 proc. badanych. Ankietowani doceniają to, że dzięki niej nie muszą już iść osobiście do przychodni, żeby otrzymać receptę na kontynuację leczenia oraz brak papierowej postaci recepty.
Dotyczy to wszystkich grup wiekowych, nie tylko tych osób, które chętnie korzystają z nowinek technologicznych – wynika z badań. Najmłodszy pacjent otrzymał e-receptę w pierwszym roku życia, a najstarszy, któremu wystawiono e-receptę, ma… 112 lat. Najwięcej e-recept wystawia się w grupie wiekowej 61-70 lat – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. W każdej grupie wiekowej od początku epidemii widoczny jest wzrost udziału e-recept. Największy wzrost, o 24 punkty procentowe, zaobserwowano w grupie 18-30 lat.
Szczególna popularnością e-recepty cieszą się wśród pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe. W ich przypadku kolejna recepta oznacza z reguły kontynuację terapii przy użyciu tych samych leków. W tym przypadku doskonale sprawdzają się teleporady i elektroniczna dokumentacja. Potwierdzają to dane MZ: najwięcej e-recept wystawianych jest na leki na nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca oraz chorobę wieńcową (10,3 proc.); nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca (8,1 proc.); wysoki poziom cholesterolu (6,6 proc.), czy stosowane w leczeniu cukrzycy (5,5 proc.).
Dzięki wprowadzeniu e-recepty ważnej 365 dni, pacjenci mogą zaoszczędzić czas i ograniczyć liczbę kontaktów z przychodnią tylko w celu otrzymania e-recepty na kontynuację leczenia. Z takiej możliwości skorzystało ponad milion pacjentów w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.