Aplikacja na smartfony pomaga w wykrywaniu raka skóry
Nowy program umożliwia monitorowanie znamion na skórze i przyspiesza diagnozę zmian nowotworowych. Miiskin wykorzystuje do tego rzeczywistość rozszerzoną oraz asystenta głosowego – funkcje wbudowane w nowe smartfony.
Aplikacja nie stawia sama diagnozy – pozwala jednak na łatwe porównanie zmian na skórze. Dzięki temu pacjent może sam, bez wychodzenia z domu i bez kontaktu z lekarzem, odkryć nowe znamiona, czy zmianę kształtu, koloru i wielkości znamion starszych. Takie zmiany mogą być objawem czerniaka złośliwego, a wczesne wykrycie tej choroby umożliwia skuteczne leczenie.
Wszystko co musi zrobić użytkownik to ustawić odpowiednio smartfon (producent proponuje wciśnięcie go między dwie książki) i pozwolić się sfotografować. System rzeczywistości rozszerzonej (augmented reality, AR) kierujący procesem fotografowania współpracuje na razie tylko z nowszymi smartfonami Apple. Aby wykonać zdjęcia całego ciała, głosowy asystent – w tym przypadku Siri – prosi o odpowiedniej ustawienie się względem obiektywu smartfona.
– Pierwszy raz podobna technologia została udostępniona konsumentom w zwykłej aplikacji na smartfony – przekonuje szef Miiskin Jon Friis. – Pacjenci mogą zrobić sobie zdjęcia całego ciała, w zaciszu własnego domu i przy zachowaniu pełnej prywatności. Tu technologia ułatwia życie ludziom – zwłaszcza takim, którzy nie maja nikogo, kto mógłby im pomóc w wykonywaniu takich zdjęć.
Komentarz Friisa odnosi się do danych zebranych podczas korzystania z wcześniejszych wersji Miiskin. Tylko 15 proc. zdjęć zrobionych przy pomocy tej aplikacji to zdjęcia pleców – a to właśnie na plecach czerniak pojawia się stosunkowo często. Użytkownicy sami nie mogą wykonać takich ujęć, a wielu z nich nie chce prosić innych o pomoc.
Przeglądanie zdjęć i porównywanie zmian w stosunku do poprzedniej sesji aplikacja pozostawia już człowiekowi. Nie sugeruje również, że jakaś zmiana jest groźna. Twórcy programu zachęcają jednak użytkowników, by w razie odkrycia niepokojących zmian jak najszybciej szukali pomocy specjalisty.
Więcej informacji na stronie firmy
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.