Apple łączy elektroniczne dane medyczne z informacjami ze smartfonów

Rozwiązanie Apple ułatwi przekazywanie elektronicznych informacji medycznych między ubezpieczycielami, lekarzami i pacjentami / Pexels, Pixabay

Rozwiązania pozwalające na przesyłanie informacji o zdrowiu ze smartfona wprost do informatycznych systemów ubezpieczycieli i szpitali uruchomiła w Stanach Zjednoczonych firma Apple. Nowa wersja systemu iOS współpracuje z sześcioma największymi firmami oferującymi elektroniczną dokumentację medyczną.

Dzięki temu rozwiązaniu lekarze będą mogli przejrzeć informacje zebrane przez aplikację Zdrowie (Health) na smartfonie pacjenta we własnych systemach połączonych z systemami elektronicznej dokumentacji medycznej największych dostawców. W tej chwili z Apple współpracują Allscripts, athenahealth, Cerner (obsługuje ok. jednej czwartej całego rynku), CPSI, DrChrono (obsługuje ok. 4 tys. klinik i praktyk lekarskich) i Meditech Expanse. Aplikacja Zdrowie przygotowuje te dane w formie SMART on FHIR, co pozwala na łatwą integrację z praktycznie dowolnymi systemami EHR (Electronic Health Record).

„Użytkownicy w USA mogą wybrać jakie rodzaje danych chcą udostępniać, jak na przykład tętno, długość snu, aktywność fizyczną czy wykryte upadki. To pozwoli lekarzom na prowadzenie lepszych, bardziej dopasowanych do pacjenta porad, które są kluczem do zachowania dobrego zdrowia. Te dane pomagają również w sytuacjach, gdy pacjent nie może sobie przypomnieć pewnych szczegółów” – informuje oficjalnie Apple.

Część firm wymienionych przez Apple podczas premiery nowego systemu wykorzystywała podobne funkcjonalności już wcześniej. Allscripts proponowało pacjentom kardiologicznym używanie konkretnego modelu urządzenia do mierzenia ciśnienia – łączy się ono bezprzewodowo ze smartfonem i aplikacją Zdrowie, a lekarze mogą na bieżąco obserwować wyniki swoich podopiecznych.

Co istotne, informacje te można udostępniać nie tylko organizacjom zajmującym się przechowywaniem danych medycznych i przekazywaniem ich lekarzom, ale również innym osobom – członkom rodziny, czy partnerom. Nowością wprowadzoną w tej wersji systemu operacyjnego Apple jest również analiza chodu i zachowania równowagi.

Aktualizacja systemu iOS umożliwia również przesyłanie niektórych informacji w drugą stronę – do smartfonów pacjentów. W ten sposób mogą do nich trafiać dane o zaszczepieniu przeciw COVID-19, wynikach badań laboratoryjnych, czy zaleceniach związanych z przyjmowanymi lekami.  „W ten sposób będzie można pobrać zweryfikowany certyfikat szczepienia przeciw COVID-19 jako kartę w aplikacji Portfel (Wallet) i posługiwać się nim podczas spotkań biznesowych czy jako dokument uprawniający do wstępu do niektórych miejsc” – informuje Apple.

Choć automatyczne wysyłanie danych zdrowotnych zebranych przez urządzenia ubieralne bezpośrednio do systemów dokumentacji medycznej wydaje się naturalnym etapem rozwoju telemonitoringu medycznego, sceptycy ostrzegają, że te wrażliwe dane mogą być słabo – bądź wcale – zabezpieczone przed niepożądanych dostępem. Serwis MobiHealthNews przypomina, że we wrześniu 2021 roku odkryto 61 mln niezabezpieczonych zestawów informacji z trackerów aktywności fizycznej i zdrowia. Po przeanalizowaniu próbki 20 tys. wpisów, WebsitePlanet poinformowała, że 2700 zdarzeń pochodzi z aplikacji Fitbit, natomiast aż 17 000 zdarzeń z Apple Health. Informacje zawierały m.in. imię, nazwisko, datę urodzenia, wzrost, wagę, płeć oraz fizyczną lokalizację.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.