Arkadiusz Grądkowski prezesem Izby POLMED
Walne Zgromadzenie członków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED zdecydowało o zmianie statutu, na podstawie której pełniący dotąd funkcję dyrektora generalnego Arkadiusz Grądkowski został prezesem Izby.
Arkadiusz Grądkowski ma wieloletnie doświadczenie w branży zdrowotnej. W latach 2016-2019 pracował nad nowelizacją ustawy o wyrobach medycznych oraz wdrożeniem unijnych przepisów w tym zakresie. Był również ekspertem w projektach Komisji Europejskiej w Mołdawii i Macedonii, gdzie pomagał w dostosowywaniu lokalnego prawa do wymogów UE.
Jego główne cele po objęciu nowego stanowiska nie zmienią się w porównaniu z funkcjami dyrektora. Są wśród nich zwiększenie rozpoznawalności Izby, wzmocnienie współpracy z decydentami w celu tworzenia klarownego prawa, poszerzanie wiedzy o wyrobach medycznych u pacjentów.
– Mając na względzie dobro polskiego pacjenta, chcę zmienić postrzeganie branży i sprawić, że będzie on miał lepszy dostęp do innowacyjnych wyrobów medycznych. To mój priorytet – zapowiada Grądkowski. – Od zawsze mówi się o innowacjach w medycynie w odniesieniu do przemysłu farmaceutycznego. W tej dyskusji zapomina się o branży wyrobów medycznych, która jest, paradoksalnie, obecnie jedną z najbardziej innowacyjnych na świecie. To właśnie innowacyjnym technologiom medycznym przypisuje się osiągnięcie wzrostu oczekiwanej długości życia w przypadku wielu chorób.
Zanim dołączył do Izby POLMED, Arkadiusz Grądkowski pełnił m.in. funkcję eksperta ds. ochrony zdrowia w Konfederacji Lewiatan, w tym doradzał Związkowi Pracodawców Farmaceutycznych PharmaNET, Polskiemu Związkowi Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskiemu Związkowi Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF). Pełnił również funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Informacji o Wyrobach Medycznych w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.