Cyfrowe zdrowie w nowych czasach – dyskusja na otwarcie Forum e-Zdrowia 2020
Jakie będą skutki gwałtownych zmian w systemie opieki zdrowotnej spowodowanych pandemią COVID-19 – będą zastanawiać się uczestnicy sesji „Kluczowe aspekty przełomu i ich implikacje” podczas pierwszego dnia (17/11/2020) Forum e-Zdrowia 2020.
Jednym z najbardziej widocznych bezpośrednich skutków pandemii dla systemu ochrony zdrowia było ograniczenie dostępności usług medycznych w formie, jaką wcześniej znaliśmy. Z dnia na dzień okazało się, że pacjenci nie mogą liczyć na tradycyjne wizyty stacjonarne i konsultacje specjalistyczne, a znaczna część badań diagnostycznych i zabiegów została zawieszona. W tej sytuacji szybko sięgnęliśmy po cyfrowe rozwiązania – od zdalnych porad lekarskich, przez e-receptę i e-zwolnienie, po szersze wykorzystanie aplikacji mobilnych, a gdzieniegdzie także robotów i sztucznej inteligencji.
W pierwszym momencie wszyscy uczestnicy rynku musieli zgodzić się na pewne niedoskonałości związane z korzystaniem z e-zdrowia, które wymusiła sytuacja pandemiczna. Nowe technologie sprawdziły się w tej trudnej sytuacji i wiele wskazuje, że rozwiązania te pozostaną z nami na stałe. Zdaniem wielu ekspertów przełom w implementacji cyfrowego zdrowia już się dokonał, a teraz czas na spokojne, praktyczne działania zmierzające do uzyskania dojrzałości tych technologii i sposobów ich wykorzystania.
Nad tym, jak urzeczywistnić tę wizję będą się zastanawiać uczestnicy tegorocznego Forum e-Zdrowia. W roli prelegentów i panelistów wystąpią polscy i zagraniczni eksperci reprezentujący ekosystem zdrowia, w tym stronę rządową i samorządową, środowiska medyczne, dostawców świadczeń zdrowotnych i technologii oraz środowiska pacjentów.
W podczas otwierającej konferencję sesji „Kluczowe aspekty przełomu i ich implikacje” paneliści spróbują m.in. odpowiedzieć na pytanie o znaczenie fundamentalnych dla ekosystemu cyfrowego zdrowia zmian wywołanych przez pandemię koronawirusa. Będą się zastanawiać, na czym polega istota tej zmiany i jakie niesie ze sobą krótko- i długoterminowe konsekwencje dla pacjentów, lekarzy, płatników, firm świadczących usługi na tym rynku. Prelegenci będą również starali się odpowiedzieć na pytanie, co jest niezbędne, aby te przekształcenia przyniosły realne, korzystne i trwałe skutki dla systemu ochrony zdrowia i wszystkich interesariuszy.
Swoje spostrzeżenia dotyczące procesu wdrażania nowych technologii w zdrowiu przedstawią m.in. Charles Alessi z HIMSS, Charles Parisot z IHE Europe i Ofir Marer z ministerstwa zdrowia Izraela.
W późniejszej dyskusji udział wezmą Jarosław Fedorowski (Polska Federacja Szpitali), Łukasz Jankowski (Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie), Maria Libura (Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Zespołem Pradera-Williego) i Krzysztof Groyecki (Asseco Poland).
Sesja rozpocznie się o godz. 13.30 we wtorek, 17 listopada 2020 r., dyskusję będzie moderował Artur Pruszko. Można się już rejestrować na to wydarzenie.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.