Cyfrowy paszport zdrowotny trafi do 15 krajów
VST Enterprises, firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, podpisała umowę z cyfrową firmą zdrowotną Circle Pass Enterprises (CPE). Celem uzgodnienia jest stworzenie cyfrowego paszportu zdrowotnego, który ma ułatwić powrót do pracy po pandemii koronawirusa Covid-19.
Obie firmy podjęły współpracę w celu stworzenia „najbezpieczniejszego cyfrowego paszportu zdrowia”, znanego jako Covi-pass, i będą współpracować z rządami i sektorem prywatnym w celu wdrożenia technologii w 15 krajach na całym świecie. Kraje te to Włochy, Portugalia, Francja, Panama, Indie, USA, Kanada, Szwecja, Hiszpania, RPA, Meksyk, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Holandia. Ostateczna liczba paszportów na wynieść ok. 50 milionów. Pierwsze paszporty zostaną wysłane w przyszłym tygodniu.
Covi-pass będzie wskazywał czy dana osoba już test na obecność koronawirusa. Ponadto będzie wskazywał także inne, kluczowe informacje zdrowotne. Jak to wygląda z poziomu użytkownika? Pobiera on aplikację i wprowadza kluczowe informacje, takie jak imię i nazwisko, adres, wiek. Następnie określa poziom weryfikacji swojej tożsamości: za pomocą odcisku palca lub skanu twarzy. Następnie wyniki testu na obecność Covid-19, przeprowadzone wcześniej przez upoważnionego pracownika służby zdrowia, są wprowadzane do Covi-pass. Tym sposobem posiadacz paszportu cyfrowego będzie mógł udowodnić swój stan zdrowia.
Niestety znaczny niedobór zestawów testowych koronawirusa może stanowić wyzwanie. Niemniej jednak firma VST uważa, że technologia może być kluczem do zakończenia blokady.
„Jesteśmy głęboko przekonani, że cyfrowy paszport zdrowotny wraz z zatwierdzonymi przez rząd zestawami testowymi jest kluczem do zniesienia ograniczeń w kontrolowany sposób. Obecna technologia testowana przy użyciu aplikacji Bluetooth i zbliżeniowych jest zasadniczo wadliwa ze względu na problemy prywatności związane ze śledzeniem w czasie rzeczywistym. Dlatego potrzebne było nowe rozwiązanie. Problem z innymi paszportami zdrowotnymi polega obecnie na tym, że wykorzystywana technologia (w większości przypadków kod QR lub kod kreskowy – przyp. red) nie może być obsługiwana poza strefą bezpiecznego dystansowania. Dane i wrażliwe informacje skanowane lub przechowywane w kodzie QR lub kodzie kreskowym mogą zostać zhakowane i są z natury niepewne, co naraża dane osobowe na niebezpieczeństwo” – powiedział Louis-James Davis, CEO VST Enterprises.
Zarówno kody kreskowe, jak i kody QR to stara technologia drugiej generacji. VCode i VPlatform reprezentują następną „trzecią generację” technologii szyfrowania do szyfrowania klasy wojskowej z ponad 2 permutacjami kodu Quintillion . VST Enterpises prowadzi również zaawansowane rozmowy z wyższymi urzędnikami rządowymi Wielkiej Brytanii, NHSX i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych na temat technologii cyberbezpieczeństwa.
Źródło: Verdict
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.