Czy infekcję można zobaczyć na zegarku

Fitbit

Algorytm wykrywający zachorowanie na COVID-19 jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów opracowała firma Fitbit. Wykorzystywane są do tego czujniki w jej sportowych zegarkach.

Oprogramowanie porównuje zebrane i zapisane przez zegarek informacje z potwierdzonymi przypadkami zachorowań na COVID-19. W pierwszym badaniu tego typu biorą udział dorośli użytkownicy sportowych zegarków firmy w USA i Kanadzie, u których albo potwierdzono już zakażenie koronawirusem, albo wystąpiły u nich charakterystyczne dla COVID-19 objawy.

Celem tego eksperymentu jest nauczenie algorytmu związku między biomarkerami zarejestrowanymi wcześniej przez zegarek, a rzeczywistymi, potwierdzonymi zachorowaniami. Pomysłodawcy z Fitbit uważają, że możliwe jest zbudowanie profilu COVID-19 na podstawie danych zebranych przez proste urządzenia, których głównym celem jest monitorowanie organizmu na potrzeby rekreacyjnego uprawiania sportu. Jak podkreślają, opaski sportowe i zegarki nie mają być alternatywą dla testów, ale ich uzupełnieniem.

Udział w tym badaniu jest dobrowolny – uczestnicy będą musieli jednak odpowiedzieć na pytania dotyczące ich ostatniej historii chorób oraz trybu życia. Wszystko odbywa się przez aplikację smartfonową. W każdej chwili ochotnicy mogą zrezygnować z uczestnictwa w teście.

Badanie o nazwie Fitbit COVID-19 Study zostało opracowane we współpracy ze Scripps Research Translational Institute oraz Medicine Healthcare Innovation Lab Wydziału Medycznego Uniwersytetu Stanforda. Wcześniej firma ogłosiła rozpoczęcie podobnego badania, ale skierowanego do pacjentów z zaburzeniami pracy serca.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.