Forum poświęcone European Health Data Space
Przyspieszenie europejskiej współpracy w dziedzinie cyfrowego zdrowia będzie tematem forum TEHDAS zaplanowanego na 27 października 2021 roku. Spotkanie zgromadzi przedstawicieli nauki, biznesu i sektora publicznego.
Inicjatywa Towards European Health Data Space to element programu Komisji Europejskiej zmierzającego do pełnego uruchomienia jednolitego wewnątrzunijnego rynku wymiany danych w sektorze zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości wtórnego wykorzystania danych. Wnioski z dyskusji prowadzonych podczas forum TEHDAS mają zostać włączone do propozycji legislacyjnych związanych z europejską przestrzenią danych dotyczących zdrowia. Dlatego do udziału w tym wydarzeniu zostali zaproszeni interesariusze z sektora publicznego i biznesu, organizacji pozarządowych, a także naukowcy.
Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji na stronie TEHDAS oraz możliwości korzystania z platformy Zoom.
W programie przewidziano m.in. dyskusję o ogólnej współpracy europejskiej w dziedzinie cyfrowego zdrowia. W tej części udział wezmą m.in. Coen van Gool z WHO-FIC i Henrique Martins z Uniwersytetu w Lizbonie. Prezentacja konkretnych przykładów wdrożeń obejmie szpitale i uniwersytety w Hiszpanii i Szwecji wraz z komentarzem ze strony Petera Arletta z Europejskiej Agencji Leków. Istotnym elementem będzie również debata nad tym, w jaki sposób przekonać pacjentów do pozwolenia na wykorzystanie danych do badań naukowych i polityki zdrowotnej, w której udział wezmą m.in. Louisa Stüwe z francuskiego ministerstwa zdrowia i dyrektoriatu eHealth, Minna Anttonen ze stowarzyszenia pacjentów onkologicznych z Finlandii oraz Lars Münter z Duńskiego Komitetu Edukacji Zdrowotnej.
Stworzenie europejskiej przestrzeni danych, w tym w sektorze zdrowia, jest jednym z priorytetów obecnej Komisji (kadencja 2019–2025). Wspólna europejska przestrzeń danych dotyczących zdrowia ma wspierać lepszą wymianę różnych rodzajów informacji dotyczących zdrowia (elektroniczne karty zdrowia, dane o DNA, dane z rejestrów pacjentów itp.), nie tylko do celów związanych z opieką zdrowotną (tak zwane podstawowe wykorzystanie danych), ale także do celów badań naukowych i kształtowania polityki zdrowotnej (wtórne wykorzystanie danych).
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.