HIMSS pracuje nad technologiami dla zdrowia kobiet
Rusza inicjatywa, której celem jest stworzenie rozwiązań technologicznych zabezpieczających życie i zdrowie matek w okresie okołoporodowym. Od stycznia 2021 roku prowadzone będą warsztaty i dyskusje, które wyłonią najbardziej innowacyjne pomysły. Ich autorzy, wspierani przez HIMSS, będą mogli walczyć o finansowanie swoich projektów.
Jak podkreślają przedstawiciele HIMSS (Healthcare Information and Management Systems Society), śmiertelność kobiet w okresie przed porodem lub niedługo po nim, to jeden z najważniejszych i najbardziej niedocenianych problemów ochrony zdrowia, zwłaszcza w krajach słabiej rozwiniętych.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2017 roku ok. 295 tys. kobiet zmarło podczas ciąży, w trakcie porodu lub niedługo po nim. WHO definiuje śmiertelność okołoporodową matek jako zgon kobiety ciężarnej w okresie 42 dni od terminu rozwiązania
Ok. 94 proc. tych zgonów nastąpiło w krajach ubogich. Większości można był zapobiec przy zastosowaniu technik i leków, którymi dysponuje współczesna medycyna. Główne przyczyny śmierci matek to krwotoki, infekcje, wysokie ciśnienie krwi, nieprawidłowo prowadzone aborcje, trudności w czasie porodu, a także malaria i anemia.
Start nowego programu HIMSS ogłoszono podczas Health Equity Week w połowie października 2020 roku. Oficjalnie inicjatywa wystartuje w styczniu 2021 roku. W pierwszym etapie interesariusze będą odbywać wirtualne spotkania i debaty, podczas których zdefiniują najważniejsze problemy oraz narzędzia, które mają obecnie do dyspozycji. Później HIMSS zorganizuje hackathon, podczas którego programiści, projektanci, przedsiębiorcy i innowatorzy będą mogli przedstawiać swoje pomysły specjalnemu jury.
Autorzy najlepszych projektów zostaną zaproszeni na wielki finał Global Maternal Health Tech Challenge, który odbędzie się w Las Vegas.
– HIMSS jest gotowy, aby zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest światowy kryzys związany ze śmiertelnością matek. Pokaże się też jako lider i ekspert w dziedzinie opracowania i implementacji nowych technologii – podkreślała Kerry Amato, dyrektor wykonawcza ds. innowacji w HIMSS.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.