IBM uruchomi komputery kwantowe do badania niebezpiecznych wirusów
Amerykańska Cleveland Clinic oraz firma IBM stworzą centrum badawcze chorobotwórczych wirusów i bakterii. Do analiz będą wykorzystywane algorytmy sztucznej inteligencji i komputery kwantowe – pierwsze zainstalowane w sektorze prywatnym.
W ramach zaplanowane na dziesięć lat wspólnego przedsięwzięcia, IBM i Cleveland Clinic zamierzają stworzyć centrum badawczo-rozwojowe zajmujące się analizą genetyczną nowych patogenów i rozprzestrzenianiem się nieznanych dotąd chorób wirusowych. Będzie ono wykorzystywać analizę big data do badań medycznych, a także symulacji działania systemów ochrony zdrowia w obliczu zagrożeń, takich jak COVID-19.
– IBM zainstaluje na miejscu pierwsze w sektorze prywatnym w USA komputery kwantowe, aby przyspieszyć proces badawczy – mówi Lara Jehi, profesor neurologii i szefowa ds. systemów informatycznych Cleveland Clinic. – Za dziesięć lat, kiedy pojawi się kolejna pandemia, będziemy mogli poradzić sobie z nią znacznie szybciej niż z obecną. Chcemy, aby szczepionki były gotowe w kilka miesięcy. W tej dziedzinie liczy się tempo.
To tempo mają zapewnić nowe maszyny kwantowe dostarczane przez IBM. Komputery kwantowe to jednak jeszcze ciągle eksperymentalne maszyny wymagające specjalnych warunków działania. Ze względy na swoja konstrukcję, niektóre zadania mogą jednak wykonywać nieporównywalnie szybciej niż maszyny wykorzystujące technologię krzemową. Badania medyczne i genetyczne należą właśnie do takich zadań, w których komputery kwantowe, nawet na tym bardzo wczesnym etapie rozwoju, sprawdzają się doskonale. – W ciągu następnej dekady skonstruujemy najlepsze komputery kwantowe na świecie – mówi Dario Gil, szef IBM Research.
Urządzenia te działają na zasadach mechaniki kwantowej, a do rozwiązania problemów obliczeniowych wykorzystują kwantową jednostkę informacji – kubit, zamiast używanego w maszynach krzemowych bitu. Różnica polega na tym, że kubit, oprócz wartości 0 lub 1, posiada pełen zakres stanów pośrednich – tzw. superpozycji. Kubit tym samym staje się układem zdolnym do przechowywania oraz przenoszenia znacznie większej liczby informacji niż bit, dzięki czemu wydajność maszyn kwantowych jest wielokrotnie wyższa niż krzemowych. Sprawdzają się szczególnie dobrze w zadaniach wymagających jednoczesnej, równoległej analizy różnych wariantów i rozwiązań.
Najnowsza generacja maszyn obliczeniowych będzie częścią projektu Discovery Accelerator uruchomionego przez obie instytucje. Na miejscu będzie działać nie tylko IBM Quantum System One – 20-kubitowy system zaprezentowany w 2019 roku. Za kilka lat (nieoficjalnie mówi się o 2023 roku) ma do niego dołączyć kolejna, nowocześniejsza jednostka, o mocy ponad 1000 kubitów. Centrum będzie mogło ponadto wykorzystywać zasoby chmurowe i 20 innych komputerów kwantowych znajdujących się fizycznie w laboratoriach IBM.
IBM ma już spore doświadczenie w dostarczaniu rozwiązań technologicznych dla świata ochrony zdrowia i medycyny. Rozwiązania sztucznej inteligencji bazujące na systemie Watson były już wykorzystywane przez szpitale do diagnostyki obrazowej, oceny stanu pacjentów, jak i dobierania optymalnie działających leków. Technologia Watson była również częścią systemów poszukiwania nowych substancji aktywnych. Komputery kwantowe wyprzedzają jednak Watsona pod wieloma względami i dziś to one są uważane za przyszłość techniki obliczeniowej.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.