Indigo Diabetes pracuje nad systemem ciągłego monitorowania glukozy
Belgijski startup otrzymał właśnie finansowanie w wysokości 38 mln euro na opracowanie i przetestowanie czujnika ciągłego monitorowania glukozy sprzężonego z aplikacją na smartfonie. System ma trafić na rynki w Europie i USA w 2023 roku.
Zestaw opracowany przez firmę z Gandawy składa się z podskórnego czujnika monitorującego poziom glukozy oraz ciał ketonowych. Jest on połączony z aplikacją smartfonową pozwalająca w czasie rzeczywistym wyświetlać wyniki pomiarów i alarmować pacjenta w razie wykrycia dużych odchyleń od normy. Dane te można również przekazywać lekarzowi podczas zdalnej konsultacji.
– Dzięki wykorzystaniu układów nanofotonicznych – to taki miniaturowy spektrometr – nasze czujniki są w stanie dokonywać pomiarów glukozy i innych biomarkerów, takich jak ciała ketonowe, w sposób ciągły i bardzo dokładny – zapewnia Danaë Delbeke, założycielka i szefowa Indigo Diabetes. – W odróżnieniu od dostępnych dziś na rynku czujników ciągłego monitorowania glikemii (tzw. CGM), nasz czujnik jest niewidoczny. Znajduje się całkowicie pod skórą.
Według przedstawicieli firmy, nanofotoniczne czujniki mogą funkcjonować przez dwa lata. Później wymagają wymiany.
Systemy CGM umożliwiają praktycznie ciągły pomiar poziomu glukozy – nie jest to tego potrzebne nakłuwanie opuszka palca kilka razy dziennie. Ponieważ czujnik jest umieszczany pod skórą, pomiar dokonywany jest w płynie śródtkankowym, a nie we krwi. Z reguły kontrola przeprowadzana jest co kilka minut, a dane przesyłane są do odbiornika (może być sprzężony z pompą insulinową), który pokazuje odczyty z całej doby. Umożliwia to bardzo precyzyjne monitorowanie glikemii, co jest kluczowe dla właściwego kontrolowania cukrzycy. Takie systemy umożliwiają również wysyłanie ostrzeżeń o nieprawidłowych wartościach odczytu, dając pacjentowi kilkanaście – kilkadziesiąt minut na reakcję.
Obecnie na polskim rynku są dostępne takie systemy CGM – to m.in. zestawy Dexcom, czy Medtronic Guardian Connect. Funkcjonują również systemy wymagające zbliżenia czytnika do sensora pod skórą (tzw. FGM), takie jak Abbott FreeStyle Libre. Najnowsza wersja tego systemu (FreeStyle Libre 2) działa już w trybie CGM.
— Dla pacjentów z cukrzycą typu 1, a także dla pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy wymagają podawania insuliny, czujnik sprzężony z aplikacją pozwala na znacznie lepszą kontrolę glikemii i odpowiednie korygowanie dawek oraz momentu podania insuliny – mówi dr Christophe De Block z Uniwersyteckiego Szpitala w Antwerpii, który współpracuje z Indigo Diabetes. – Po połączeniu takiego systemu z pompą insulinową dostalibyśmy coś w rodzaju autopilota dla diabetyków. Pacjenci nie musieliby już nic regulować ani zmieniać.
Indigo Diabetes jest spółką powołana do życia przez Uniwersytet w Gandawie. Dwa lata temu zdobyła ona finansowania w wysokości nieco ponad 7 mln euro od Thuja Capital, Sensinnovat i PMV. W najnowszej rundzie, która przyniosła fundusze 38 mln euro, wzięły udział Fund+, Ackermans&van Haaaren, Capricorn Digital Growth Fund, imec.xpand i Titan Baratto. Te środki mają zostać wykorzystane na zwiększenie zatrudnienia w spółce (obecnie firma ma 25 pracowników) oraz przeprowadzenie testów klinicznych urządzenia w USA i Unii Europejskiej. Testy mają doprowadzić do zarejestrowania produktu na obu rynkach w 2023 roku.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.