Jak budować ekosystem e-zdrowia w Polsce?

16-11-2020
/ Adobestock

Czy Polska może stać się jednym z liderów e-zdrowia? Jakie mamy atuty i jak możemy je wykorzystać? Co jest potrzebne, aby podtrzymać zainteresowanie nowoczesnymi technologiami w ochronie zdrowia również po ustaniu pandemii COVID-19? To główne tematy sesji „Efektywny ekosystem rozwoju cyfrowego zdrowia”, która odbędzie się podczas trzeciego dnia Forum e-Zdrowia 2020.

Gwałtowny wzrost zainteresowania cyfryzacją usług opieki zdrowotnej na całym świecie to jeden z efektów pandemii. Cyfryzacja zdrowia to jednak doskonała okazja do zwiększenia efektywności systemów ochrony zdrowia i dotarcia z usługami wysokiej jakości do szerszego grona odbiorców.

To również wielka szansa dla dostawców rozwiązań umożliwiających cyfrową transformację. Aby z niej skorzystać konieczne jest jednak stworzenie ekosystemu zapewniającego współdziałanie wszystkich graczy rynku w warunkach promujących rozwój i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.

Uczestnicy sesji podczas Forum e-Zdrowia 2020 będą zastanawiać się nad możliwością stworzenia takich warunków w Polsce, przyglądając się jednocześnie doświadczeniom innych krajów. Mowa będzie m.in. o komercjalizacji opracowanych w Polsce rozwiązań, wsparciu finansowym ze strony państwowych instytucji oraz roli rządu i organizacji pozarządowych.

Podczas panelu poruszony zostanie również temat barier mogących hamować rozwój w tej dziedzinie. To m.in. niechęć do ryzyka ze strony dużych firm i państwowych instytucji oraz braki kadrowe.

Sesję rozpocznie wystąpienie Aviada Tamira, Head of Life Sciences & Healthcare, Invest in Israel, który opowie o doświadczeniach swojego kraju we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań w ochronie zdrowia. Izrael jest do tego doskonale przygotowany – dysponuje silnymi rynkami: farmaceutycznym i urządzeń medycznych, dobrze rozwiniętym i zintegrowanym systemem opieki zdrowotnej o wysokim stopniu informatyzacji, a także areną start-upów oferujących rozwiązania AI, analizy big data oraz aplikacje mobilne.

O nowoczesnych rozwiązaniach w ochronie zdrowia w kontekście współpracy polsko-amerykańskiej będzie zaś mówił Marcin Hańczaruk, co-chairman Alliance for Innovation Poland. Będzie on również moderatorem dyskusji, wspólnie z dyrektorem Forum e-Zdrowia Arturem Pruszko. W dyskusji wezmą także udział Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych oraz Robert Mołdach, współzałożyciel Instytucji Zdrowia i Demokracji

Sesja „Efektywny ekosystem rozwoju cyfrowego zdrowia” zaplanowana jest na czwartek, na 19 listopada o godzinie 16. Aby wysłuchać wystąpień gości i dyskusji panelistów trzeba się zarejestrować online.