Kongres EIT Health – nowe otwarcie w opiece zdrowotnej
Wykorzystanie innowacyjnych technologii do budowy nowej generacji systemów ochrony zdrowia, zmiany na poziomie legislacji unijnej i krajowej oraz szanse inwestycyjne w obszarze medycyny były najważniejszymi tematami kongresu EIT Health Summit w Sztokholmie.
Spotkanie, które odbyło się w dniach 24-25 maja w Karolinska Institutet, zgromadziło najlepszych europejskich ekspertów i innowatorów w dziedzinie medycyny, biotechnologii oraz technologii informatycznych dla zdrowia. Sesje dwudniowego wydarzenia poświęcone były m.in. budowie pacjentocentrycznych systemów ochrony zdrowia, wspólnej polityce Unii Europejskiej w tym obszarze, a także wykorzystaniu technologii zdalnych w medycynie.
„Ekosystem ochrony zdrowia nie wykorzystuje jeszcze pełnego potencjału najnowszych rozwiązań technologicznych i danych medycznych, ani nie znalazł sposobu na szybkie, bezpieczne i efektywne wdrażanie odkryć naukowych” – twierdzą organizatorzy. Odpowiedzią na te deficyty– mówili eksperci podczas kongresu – są wspólne ramy organizacyjne w UE, wymiana danych na poziomie europejskim, a także współdziałanie administracji publicznej, biznesu, nauki i edukacji oraz organizacji świadczących usługi medyczne.
– Czas cyfryzacji właściwie już się zakończył. Transformacja cyfrowa trwała przez ostatnich siedem lat. Kolejnych siedem musimy poświęcić na skuteczne udostępnianie pacjentom zasobów systemu ochrony zdrowia – mówił Lucien Engelen, szef Transform.Health otwierając kongres w Sztokholmie.
Eksperci podczas sesji plenarnej podkreślali konieczność nowego podejścia do zdrowia, które będzie zorientowane na oczekiwania, komfort i bezpieczeństwo pacjenta. Wprowadzone podczas pandemii COVID-19 innowacje w dziedzinie medycyny i zdrowia mają ogromny potencjał, który jeszcze nie został w pełni zrozumiany i wykorzystany przez uczestników ekosystemu. Dotyczy to zwłaszcza zmiany modelu opieki – na hybrydowy, łączący telekonsultacje z usługami stacjonarnymi.
Specjaliści mówili m.in. o przesunięciu środka ciężkości opieki zdrowotnej na spersonalizowaną profilaktykę, co z kolei wymaga zaangażowania ze strony profesjonalistów medycznych, wymiany danych i inwestycji w infrastrukturę IT. Takie podejście będzie oznaczało nie tylko rewolucję w ochronie zdrowia, ale wręcz rewolucję kulturową – podkreślali uczestnicy EIT Health Summit. Zmiany są jednak niezbędne, aby zbudować odporny system, który sprosta wyzwaniom przyszłych globalnych pandemii, a także zmian demograficznych zachodzących w społeczeństwach Unii Europejskiej.
Kongres był również okazją do rozmów o finansowaniu innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie zdrowia. Prezentowano doświadczenia ze Szwecji, Niemiec, a także rozwiązania z Tajwanu. Przedstawiono również wspierane przez EIT Health start-upy zajmujące się m.in. tworzeniem platform do komunikacji lekarz-pacjent, ułatwiającym prowadzenie badań klinicznych czy sztucznej inteligencji wspierającej zdrowy styl życia. Podczas kongresu wręczono też nagrody dla innowatorów EIT Health Catapult. Więcej informacji na temat konkursu i laureatów można znaleźć na dedykowanej stronie EIT Health.
EIT Health zostało założone w 2015 roku przez European Institute for Innovation and Technology jako hub służący rozwojowi wiedzy i wprowadzaniu innowacji w dziedzinie ochrony zdrowia. Finansowanie organizacji zapewnia budżet Unii Europejskiej. EIT to unijna instytucja naukowo-badawcza z siedzibę w Budapeszcie. Została powołana do życia przez Parlament Europejski w 2007 roku jako przeciwwaga dla amerykańskich placówek badawczych, w szczególności Massachusetts Institute of Technology (MIT).
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.