Najszybszy superkomputer świata szuka leków na COVID-19
Japoński superkomputer Fugaku wytypował 30 leków, które mogą okazać się skuteczne w walce z pandemią. Bada również sposób, w jaki wirus krąży w zamkniętych pomieszczeniach.
Symulacje prowadzone przez zespół prof. Yasushi Okuno z Uniwersytetu w Kioto miały na celu wskazanie substancji aktywnych w lekach, które szczególnie dobrze wiążą się z białkami wirusa. Komputer miał do dyspozycji ponad 2 tys. różnych leków – w tym przeciwnowotworowe, jak i na przeziębienie i grypę. Fugaku wskazał 30 substancji, wśród nich znalazło się 12 leków, które już obecnie są wykorzystywane lub testowane do walki z COVID-19.
Najciekawsze jednak jest to, że na pierwszym miejscu listy stworzonej przez superkomputer znalazł się lek dotąd nie testowany z myślą o zwalczaniu koronawirusa. Patent na ten środek ma mieć japońska firma – trwają właśnie przygotowania do uruchomienia programu testów klinicznych.
Wcześniej Fugaku prowadził symulacje ruchu kropelek śliny, poruszających się w zamkniętych pomieszczeniach – biurach, czy wagonach metra. Naukowcy chcieli sprawdzić, w jaki sposób na zagrożenie zakażeniem SARS-CoV-2 wpływają przegrody i otwarte okna.
Fugaku to od niedawna najszybszy superkomputer na świecie. Na liście TOP500 wyprzedził amerykańską maszynę Summit. Pierwszy raz od 11 lat najszybszą maszyną obliczeniową jest komputer z Japonii – wcześniej tytułami wymieniały się USA i Chiny. Fugaku jest zainstalowany w centrum superkomputerowym instytutu RIKEN w Kobe. Oparty jest na mikroprocesorach Fujitsu.
Według listy TOP500 japońska maszyna ma wydajność 415,53 petaflopsa, czyli jest prawie trzykrotnie szybsza, niż amerykański Summit. Koszty jej konstrukcji przekraczają miliard dolarów, co sprawia, że jest czterokrotnie droższa, niż konkurenci.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.