Niemcy bez e-recepty
Problemy techniczne i nieprzygotowanie większości uczestników systemu spowodowały, że Niemcy 1 stycznia 2022 roku nie uruchomiły powszechnego systemu e-recept. Zamiast tego federalne ministerstwo zdrowia przedłużyło okres testowy na czas nieokreślony.
Według ministerstwa „lekarze, apteki, firmy ubezpieczeniowe i dostawcy oprogramowania muszą zdobyć większe doświadczenie w zakresie e-recept, aby móc bezpiecznie uruchomić system”. To pośrednio efekt oceny wdrożenia programu pilotażowego uruchomionego w 2021 roku – test przyniósł katastrofalne wyniki. Część zaangażowanych stron nie dysponowała odpowiednim oprogramowaniem, a część nie wzięła udziału w programie. O fiasko oskarżany jest operator systemu łączności i wymiany informacji w ochronie zdrowia – gematik GmBH.
Niemiecka e-recepta jest testowana od lata 2021 roku – początkowo w regionie centralnym Berlin-Brandenburgia, a od 1 grudnia 2021 r. w całym kraju. Termin pełnego uruchomienia niemieckiej e-recepty nie został jeszcze podany – ministerstwo uzależnia to od kolejnych działań gematik oraz innych użytkowników systemu. Faza pilotażowa ma trwać jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Do korzystania z e-recept w Niemczech zobowiązane są jednak te placówki, które są zdolne do tworzenia i realizacji dokumentów w tej postaci. Wszystkie inne mogą posługiwać się papierowymi dokumentami.
„Większość akcjonariuszy gematik ze sceptycyzmem podchodzi do publicznego oświadczenia, że faza testów wprowadzenia e-recepty zakończyła się sukcesem. Wręcz przeciwnie: w rzeczywistości testy w regionie Berlin-Brandenburgia nie są rozstrzygające” – napisali we wspólnym komunikacie przedstawiciele Krajowego Stowarzyszenia Lekarzy Ustawowego Ubezpieczenia Zdrowotnego, Federalnego Stowarzyszenia Lekarskiego, Federalnego Stowarzyszenia Stomatologicznego, Niemieckiego Stowarzyszenia Szpitali oraz Niemieckiego Stowarzyszenia Farmaceutów. „Początkowa faza testów miała się zakończyć we wrześniu. Ale nawet po ich przedłużeniu do końca listopada nie udało się osiągnąć wymaganych kryteriów. Na przykład, powinno zostać wystawionych i rozliczonych co najmniej 1000 e-recept. A było ich tylko 42. Ponadto ani liczba uczestniczących w systemie lekarzy, dentystów i aptek, ani liczba uczestniczących ubezpieczycieli nie spełniła kryteriów testów. Nie wziął w nich udziału żaden szpital”.
– Obecnie ok. 90 proc. dostawców oprogramowania gabinetowego jest certyfikowanych przez Krajowe Stowarzyszenie Lekarzy Ustawowego Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ten certyfikat jest niezbędny, aby wziąć udział w teście – broni się Hannes Neumann z gematik. – Jednakże nie wszyscy dostawcy uzyskali certyfikat na czas, aby wziąć udział w testach prowadzonych w październiku i listopadzie 2021 roku. Nie wszyscy dostawcy funkcjonują w regionie Berlin – Brandenburgia. W szczególności dotyczy to dostawców oprogramowania dla szpitali, którzy muszą przeprowadzić aktualizacje.
– To dobrze, że Federalne Ministerstwo Zdrowia wzięło pod uwagę fakty i przedłużyło fazę testowania e-recepty – uważa dr. Andreas Gassen, dyrektor generalny Krajowego Stowarzyszenia Lekarzy Ustawowego Ubezpieczenia Zdrowotnego (KBV).
– Podobnie jak inne organizacje świadczące usługi zdrowotne, ostrzegaliśmy na wczesnym etapie, że ogólnokrajowe wprowadzenie e-recepty nie zadziała. KBV naciskał również na rozwiązanie tymczasowe. Ponadto poprzednia faza testowa gematik, w której uczestniczyło tylko kilku lekarzy, farmaceutów i szpitale, nie miała znaczenia – dodał dr Thomas Kriedel, członek zarządu. – Stworzyliśmy pragmatyczne rozwiązanie tymczasowe dla lekarzy, aby tam, gdzie e-recepta nie działa, można było stosować sprawdzone rozwiązania papierowe.
Obowiązek wystawiania e-recept wszedł w życie w Polsce dwa lata temu, 8 stycznia 2020 roku. Tylko przez pierwsze pół roku funkcjonowania tego programu wystawiono 275 mln e-recept dla 25 mln pacjentów.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.