Nowe rozwiązania e-zdrowia w czasie pandemii
W jaki sposób przełożyć plany i strategie rozwoju ekosystemu e-zdrowia na codzienną praktykę w czasach COVID-19? Przykłady udanych wdrożeń, zarówno w Polsce, jak i w krajach europejskich, będą tematem specjalnej sesji na zakończenie pierwszego dnia Forum e-Zdrowia 2020.
Pandemia COVID-19 przyspieszyła uruchamianie wielu rozwiązań w dziedzinie cyfryzacji opieki zdrowotnej. Pojawiły się pomysły usprawniające funkcjonowanie profesjonalistów medycznych: lekarzy, farmaceutów i szpitali, a także ułatwiające życie samym pacjentom. Część z tych innowacyjnych rozwiązań powstało w odpowiedzi na zagrożenie zakażeniem SARS-CoV-2, część za sprawą pandemii otrzymała nowy impuls do rozwoju. Pomysły te prezentowane będą podczas sesji „Rozwiązania e-zdrowia wsparciem w czasach pandemii. Dobre praktyki – przykłady wdrożeń”.
To sesja dla osób, które chcą poznać rzeczywiste zastosowanie idei i technologii, o których mowa podczas Forum e-Zdrowia. Będą podczas niej omawiane przykłady wdrożeń, stanowiące praktyczne rozwiązanie problemów, o których eksperci mówili podczas wystąpień poświęconych planom i strategii rozwoju ekosystemu e-zdrowia w czasie pandemii. To również rozwiązania gotowe do zastosowania niemal natychmiast, a zatem niosące ogromną wartość użytkową.
Doświadczenia z walki z COVID-19 w Danii przedstawi Hans Erik Henriksen, szef Healthcare Denmark. Będzie mówił m.in. o wprowadzeniu systemu teleporad, wsparciu ze strony sztucznej inteligencji i wykorzystaniu robotów. Hans Erik Henriksen omówi również kluczowe dla walki z koronawirusem wprowadzenie programu testów i systemu raportowania wyników, a także duńską wersję oprogramowania do monitorowania kontaktów osób zakażonych.
Rob Wake z Capita Healthcare Decisions przedstawi brytyjską perspektywę transformacji ekosystemu e-zdrowia w kontekście pandemii COVID-19, zastosowane narzędzia oraz architekturę systemu walki z koronawirusem wykorzystującego innowacyjne technologie. Podzieli się również własnymi przewidywaniami dotyczącymi skali rynku e-zdrowia oraz najbardziej obiecujących kierunków rozwoju.
Przedstawiciele polskiej Naczelnej Rady Aptekarskiej: Elżbieta Piotrowska-Rutkowska (prezes) oraz Marian Witkowski (członek prezydium) omówią natomiast działanie systemu e-recepty oraz Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi. Podzielą się również doświadczeniami z korzystania z uruchomionych przez Ministerstwo Zdrowia narzędzi wspomagających zaopatrzenie i dystrybucję środków ochrony osobistej czy Internetowe Konta Pacjenta.
Polskich problemów będzie dotyczyć również prezentacja Ernesta Wiśniewskiego, wiceprezesa ds. rozwoju i finansów Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Przedstawi on niezwykle potrzebne w czasie pandemii systemy telerehabilitacji, umawiania wizyt u fizjoterapeutów, a także umożliwiających samodzielną pracę pacjenta pod nadzorem specjalisty.
Wreszcie Piotr Pecko, dyrektor sprzedaży w Transition Technologies Science, omówi wykorzystywany w pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej program MedStream Designer oraz rejestry danych medycznych już obecnie wykorzystywane w części polskich szpitali.
W dyskusji po prezentacjach gości wezmą udział Janusz Boniecki, wiceprezes Polskiej Federacji Szpitali oraz Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych. Debatę będzie moderował Piotr Kościelniak, dziennikarz, popularyzator nauki, technologii i medycyny.
Sesja zaplanowana jest na 17 listopada (wtorek). Start o godzinie 17. Aby wziąć udział w tym wydarzeniu wymagana jest rejestracja na stronie Forum.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.