Nvidia udostępniła naukowcom superkomputer do badań medycznych
Najszybszy superkomputer w Wielkiej Brytanii – zbudowany przez Nvidię Cambridge-1 – będzie wykorzystywany do symulacji epidemicznych i poszukiwania nowych leków. Korzystać z niego ma National Health Service oraz firmy farmaceutyczne.
Instalacja kosztowała ok. 100 mln dolarów. System wykorzystuje sztuczną inteligencję do rozwiązywania problemów zdrowotnych. Dostęp do niego uzyskały już firmy Oxford Nanopore Technologies, AstraZeneca oraz GlaxoSmithKline, jak również naukowcy z King’s College London oraz analitycy NHS.
Superkomputer ma m.in. analizować właściwości ok. miliarda cząsteczek chemicznych i ich przydatność dla przemysłu farmaceutycznego. „Firmy mogą dopasować te cząsteczki do swoich wymagań, na przykład pod kątem wiązania się z rozmaitymi białkami lub bezpieczeństwa ich stosowania u ludzi” – tłumaczy Kimberly Powell z Nvidii.
Zapowiedziany w październiku 2020 roku Cambridge-1 jest oparty na platformie NVIDIA DGX SuperPOD stworzonej z myślą o wdrożeniu algorytmów sztucznej inteligencji w biznesie. Nvidia twierdzi, że wydajność systemu w zastosowaniach AI sięgnie 400 petaflopsów, a w teście Linpack 8 petaflopsów (biliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Jego głównymi zastosowaniami będzie analiza dużych zbiorów danych związanych ze zdrowiem, badania naukowe prowadzone przez uniwersytety oraz wsparcie badawcze dla brytyjskich start-upów działających w obszarze sztucznej inteligencji.
Według agencji Reuters, uruchomienie centrum przetwarzania danych i wyposażenie go w najnowszej generacji sprzęt to jedno ze zobowiązań amerykańskiej Nvidii wobec Wielkiej Brytanii w kontekście zakupu producenta mikroprocesorów Arm Ltd. Arm należy obecnie do japońskiego Softbanku, a transakcję wycenianą na 40 mld dolarów ma dopiero zaopiniować brytyjski urząd antymonopolowy. Częścią tej umowy jest również zobowiązanie Nvidii do wybudowania centrum obliczeniowego opartego na procesorach Arm w Wielkiej Brytanii.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.