Oracle kupuje Cerner za 28,3 mld dolarów

Przejęcie Cerner to największa taka transakcja w historii Oracle / energepic.com, Pexels

Gigant rynku baz danych i oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem wchodzi na rynek zdrowia. Zakup firmy Cerner, specjalizującej się w oprogramowaniu medycznym to największa transakcja w historii Oracle.

Oracle jest już obecny na rynku medycznym jako dostawca niektórych rozwiązań do zarządzania przedsiębiorstwem oraz technologii chmurowych. Również usługi przechowywania i zarządzania elektroniczną dokumentacją medyczną realizowane są dzięki bazom danych Oracle. Zakup firmy Cerner, zajmującej się rozwiązaniami IT dla zdrowia, ma ułatwić Oracle wprowadzenie własnej technologii chmurowej oraz wykorzystania sztucznej inteligencji do analizy medycznej.

Cerner obsługuje około jednej czwartej całego rynku EHR w Stanach Zjednoczonych. Firma pogrążona jest w kłopotach, przeszła niedawną zmianę kierownictwa, a jej główna działalność nie rozwija się tak szybko, jak konkurentów. Cerner próbuje również wprowadzić monetyzację danych przechowywanych w jego bazach danych.

Chmura i sztuczna inteligencja

Przejęcie ma zostać sfinalizowane w 2022 roku, a Cerner stanie się jednym z działów w Oracle. Informatyczny gigant ma pomóc w sprzedaży rozwiązań oferowanych przez Cerner na nowych rynkach oraz – co istotniejsze – wyposażyć je w nowe technologie umożliwiające wymianę danych i poprawiające obsługę. Dotychczasowi klienci Cerner otrzymają wsparcie w dziedzinie chmury i sztucznej inteligencji (uczenia maszynowego) oraz zyskają większą niezawodność systemu, co Oracle określa jako „zero nieplanowanych przerw w środowisku medycznym”.

– Technologia bazodanowa, narzędzia kodowania oraz cyfrowy asystent głosowy usprawniający interfejs użytkownika umożliwi szybką modernizację systemów oferowanych obecnie przez Cerner – powiedział Mark Sicilia, wiceprezes Oracle. – To się stanie bardzo szybko, ponieważ najwięksi klienci Cerner oraz ich najważniejsze systemy kliniczne i tak działają już na bazach danych Oracle. Tu się nic nie zmieni. Zmieni się natomiast interfejs użytkownika – będzie bardziej przyjazny i umożliwi korzystanie z asystenta głosowego.

Obie firmy wskazują na niedawne badania przeprowadzone przez Mayo Clinic, z których wynika, że w Stanach Zjednoczonych na każdą godzinę spędzoną z pacjentem, lekarz musi poświęcić dwie godziny na wypełnianie dokumentacji medycznej.

Skutki dla branży medycznej

Zdaniem „Wall Street Journal”, inwestorzy powinni ciepło powitać najnowszą inicjatywę informatycznego giganta, który dotąd nie spieszył się z wykorzystywaniem technologii zaawansowanej analizy danych oraz sztucznej inteligencji do zbiorów przechowywanych w chmurze. W odpowiedzi na zapowiadaną transakcję wycena Oracle spadła jednak o 3 proc. natomiast Cerner umocnił się o 1 proc.

Zdaniem ekspertów, transakcja Oracle-Cerner pozwoli przezwyciężyć brak interoperacyjności wśród dostawców oprogramowania, szpitali oraz ubezpieczycieli. Standard baz danych i oprogramowania Oracle umożliwi łatwiejsze przesyłanie i udostępnianie elektronicznej dokumentacji medycznej oraz szersze wykorzystanie chmury danych w dziedzinie ochrony zdrowia.

Nie mniej istotne będzie ułatwienie (przynajmniej w Stanach Zjednoczonych) pracy lekarzy, którzy będą mogli nie tylko sięgać po elektroniczną dokumentację medyczną swoich pacjentów, ale także szybciej ją tworzyć – i to z mniejszym nakładem pracy. Jak powiedział Jason Warrelmann, ekspert ds. automatyzacji procesów w rozmowie z „Wall Street Journal”, wejście na rynek medyczny tak potężnego gracza na rynku technologii korporacyjnej jak Oracle pozwoli na łączenie i wykorzystywanie różnych danych o pacjencie, tworząc jego obraz „360 stopni”. To zaś pozwoli na szybsze przygotowanie narzędzi ułatwiających kontakt i leczenie, w tym aplikacji mobilnych.

Ten punkt widzenia podziela Tom Miller z American Enterprise Institute: „To właśnie wielkie firmy technologiczne operujące na rynku korporacyjnym mają wiedzę, jak takie rzeczy robić w wielkiej skali – skali daleko większej niż jakikolwiek szpital czy system przechowywania dokumentacji medycznej” – powiedział Miller „Wall Street Journal”.

Nieco ostrożniejszy jest Paddy Padmanabhan z Damo Consulting cytowany przez Healthcare IT News. „Oprogramowanie klasy ERP oferowane przez Oracle jest często wykorzystywane w branży medycznej, a zatem dodanie największej platformy zarządzania elektronicznym danymi medycznymi ma sporo sensu” – mówi Padmanabhan. „Jednakże systemy ERP i EHR to dwie kompletnie różne rzeczy, a Oracle z pewnością nie ma wystarczającego doświadczenia w przepływie danych klinicznych, które są absolutnie krytyczne dla platform EHR”.

Technologie biorą zdrowie

Ruch Oracle wpisuje się w trend inwestowania przez technologicznych gigantów w firmy funkcjonujące na rynku zdrowia. W kwietniu 2021 roku Microsoft ogłosił zakup firmy Nuance Communications za blisko 20 mld dolarów. To druga co do wielkości transakcja tego typu dla Microsoftu, po przejęciu pięć lat temu biznesowej platformy społecznościowej LinkedIn za ponad 26 mld dolarów.

Technologie rozpoznawania mowy i przetwarzania danych Nuance znajdują zastosowanie głównie w medycynie, ale również w telekomunikacji, bankowości i finansach, a także w branży motoryzacyjnej. Już obecnie wykorzystują one chmurę Microsoft Azure w modelu SaaS. Teraz posłużą poszerzaniu oferty Microsoft Cloud for Healthcare o bardzo popularne w USA i zaawansowane technologicznie rozwiązania wsparcia diagnostyki i analityki klinicznej. Z rozwiązań Nuance korzysta ok. 77 proc. szpitali w USA. Dragon Ambient eXperience pozwala nagrywać i analizować kontekst rozmowy lekarzy z pacjentami i pomagać w tworzeniu dokumentacji medycznej. Wykorzystywana chętnie przez radiologów platforma Power Scribe One umożliwia przyspieszenie tworzenia opisów, jednocześnie wspomagając diagnostykę dzięki zaawansowanym systemom sztucznej inteligencji.

Inny gigant rynku IT, Amazon, przygotował specjalną wersję Amazon Web Services for Health, która ma umożliwić łatwiejszą cyfryzację danych medycznych, a następnie ich analizę w chmurze. Kolejny – Nvidia – współpracuje zaś z firmami farmaceutycznymi w zakresie dostępu do mocy obliczeniowej superkomputerów. Pierwsza taka instalacja została uruchomiona w Wielkiej Brytanii.

Zdrowiem zainteresowane są również firmy oferujące rozwiązania konsumenckie. W Stanach Zjednoczonych mocniejszą integrację z ubezpieczycielami i dostawcami usług medycznych planuje Apple. W najnowszej wersji systemu iOS pozwala ona integrację z sześcioma największymi systemami zarządzania dokumentacją medyczną (w tym z Cerner), z których korzystają szpitale i ubezpieczyciele.

Z kolei Google wykupił za ok. 2 mld dolarów firmę Fitbit (opaski monitorujące aktywność i zdrowie), przygotował narzędzia do śledzenia zakażeń COVID-19, a także Healthcare Data Engine pozwalające łączyć informacje z elektronicznej dokumentacji medycznej i badań klinicznych. Dla lekarzy Google przygotował natomiast rodzaj wyszukiwarki obsługującej dane EHR pacjentów.

Jednocześnie jednak internetowy gigant zlikwidował swój dział zajmujący się zdrowiem „przenosząc aktywność związaną z tą branżą do wszystkich działów firmy”. Wiceprezes Google Health dr David Feinberg ustąpił wówczas ze stanowiska. W październiku 2021 roku rozpoczął pracę jako prezes Cerner.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.