Polska weźmie udział w testach paszportów szczepionkowych
Polska spełnia wymagania techniczne i prawne niezbędne do uruchomienia unijnych procedur weryfikacji certyfikatów zdrowotnych. Przystąpi też do programu testów takich dokumentów. Komisja Europejska chce, by system unijnych paszportów zdrowotnych był gotowy już 1 czerwca 2021 roku.
Od poniedziałku 10 maja wybrane kraje UE testują centralny system informatyczny pozwalający weryfikować certyfikaty zdrowotne obywateli Unii. Taki certyfikat, nazywany paszportem szczepionkowym lub paszportem covidowym, ma umożliwić swobodne podróżowanie między krajami Wspólnoty bez konieczności poddawania się kwarantannie. Dokument, oficjalnie określany jako Digital Green Certificate, jest niezbędny do odmrażania gospodarki – szczególnie turystyki, z której żyją kraje południa Europy.
Testy systemu mają trwać dwa tygodnie. Jak informuje „Rzeczpospolita”, Polska zgłosiła gotowość do udziału w tym procesie 12 maja. „Spełniamy wszystkie wymagania prawne i techniczne, przekazaliśmy wszystkie informacje i certyfikaty. Teraz czekamy na testy integracji z całym systemem centralnym dla wszystkich państw UE” – powiedział nieoficjalnie „Rzeczpospolitej” urzędnik z Kancelarii Premiera.
Certyfikat zdrowotny ma zawierać informacje potwierdzające skuteczne zaszczepienie, negatywny wynik testu na COVID-19 lub dowód przebycia tej choroby. Mimo imponującego tempa prac nad certyfikatami, wciąż nie wiadomo, jaki status będą mieli ozdrowieńcy we wszystkich krajach oraz czy akceptowane będą tylko szczepienia preparatami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków, czy wszystkimi (m.in. chińskimi i rosyjskimi).
Niejasne jest też obecnie, jakie inne funkcje – oprócz ułatwień w podróżowaniu – będzie miał certyfikat covidowy. Nie brakuje głosów, że udostępnienia wybranych usług (dostępu do leczenia, kin, teatrów, podróży, imprez masowych) tylko osobom zaszczepionym prowadzić będzie do dyskryminacji obywateli, którzy z różnych przyczyn nie mogli albo nie chcieli się zaszczepić. Wątpliwości te doprowadziły m.in. do odrzucenia projektu wprowadzenia paszportów zdrowotnych przez Zgromadzenie Narodowe (izbę niższą parlamentu) Francji. Projekt prezydenta Emmanuela Macrona uzyskał poparcie dopiero po powtórnym wprowadzeniu go pod obrady 12 maja 2021 r.
Centralny system Unii Europejskiej tworzony jest przez konsorcjum niemieckich firm SAP i T-System. Portal ma umożliwiać weryfikację kodów wygenerowanych dla każdego obywatela przez państwa członkowskie oraz przesyłanie danych między państwami. Konieczne jest również upewnienie się, że kody wydawane w poszczególnych państwach są unikatowe i pozwalają pobrać z centralnego systemu niezbędne informacje jednocześnie chroniąc prywatność okaziciela takiego dokumentu.
W Polsce takie rozwiązanie funkcjonuje od początku programu szczepień – pacjenci otrzymują kod QR potwierdzający przyjęcie preparatu (w przypadku szczepionek dwudawkowych – drugiej dawki). Można go podejrzeć na Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mObywatel. Ten kod w Polsce można sprawdzić dzięki prostej aplikacji na smartfony Zaszczepieni.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.