Powołano pełnomocniczki do spraw informatyzacji w Ministerstwie Zdrowia
Minister Zdrowia powołał pełnomocniczki do spraw informatyzacji. Zostały nimi Anna Goławska (Dyrektor Generalny w MZ) i Agnieszka Kister (Dyrektor Centrum e-Zdrowia).
Anna Goławska i Agnieszka Kister zostały powołane na stanowiska pełnomocniczek zarządzeniem z dnia 23 września 2020 roku
W zarządzeniu zapisano, że do ich zadań należy:
- inicjowanie działań zmierzających do wdrożenia i optymalizacji procesu zarządzania portfelem programów i projektów informatycznych w systemie ochrony zdrowia
- realizacja działań mających na celu budowę spójnej i jednolitej architektury informatycznej w systemie ochrony zdrowia
- reprezentowanie Ministra w pracach zespołów i rad powołanych przez inne organy, w zakresie związanym z informatyzacją sektora ochrony zdrowia.
Całość zarządzenia można znaleźć tutaj.
Nowe zadania pełnomocniczek mają być realizowane we współpracy z jednostkami zaangażowanymi w proces informatyzacji sektora ochrony zdrowia, podległymi lub nadzorowanymi przez ministra, w szczególności z Centrum e-Zdrowia oraz Narodowym Funduszem Zdrowia.
Po odejściu z resortu zdrowia wiceministra Janusza Cieszyńskiego, który odpowiadał za cyfryzację, zgodnie z zarządzeniem z 18 września, określającym nowy zakres czynności sekretarzy i podsekretarzy stanu, obszar ten nadzoruje sam Minister Zdrowia
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.