Rusza globalna konferencja HIMSS22
„Reimagine health” – stworzenie systemu opieki zdrowotnej od nowa – pod takim hasłem rusza w poniedziałek, 14 marca 2022 roku w Orlando na Florydzie HIMSS Global Health Conference & Exhibition. To najważniejsze wydarzenie związane z cyfryzacją obszaru zdrowia. W spotkaniach można wziąć udział również zdalnie.
W ciągu ostatnich dwóch lat sektor opieki zdrowotnej przeszedł przyspieszoną transformację spowodowaną pandemią COVID-19. Systemy ochrony zdrowia nie tylko przetrwały, ale zaadaptowały się do nowej sytuacji, wprowadzając daleko idące technologiczne i organizacyjne innowacje. Wiodące tematy tegorocznej konferencji HIMSS22 odzwierciedlają ten trend, co najlepiej oddaje główny motyw tego wydarzenia – określany skrótowo jako trzy razy R: „Rethink. Redefine. Reimagine health”, co można przetłumaczyć jako przemyśleć, przedefiniować i przekształcić opiekę zdrowotną.
– HIMSS przygląda się temu, co już zostało fundamentalnie zmienione. Kiedy myślimy o przedefiniowaniu zdrowia, wiemy, że musi to być kreatywne, inspirujące i głęboko transformować całą branżę. Nie ma nawet najmniejszej części tego systemu, która nie zostałaby dotknięta i zmieniona przez pandemię COVID-19. To właśnie teraz tworzymy nową normalność – powiedział Hal Wolf, CEO HIMSS.
Jego zdaniem najważniejszą zmianą jest przejście z modelu reaktywnego opieki zdrowotnej do modelu predykcyjnego, zarówno na poziomie populacji, jak i pojedynczych pacjentów. – Ta zmiana wynika z zastosowania algorytmów predykcyjnych działających w chmurze. Modelowanie tego rodzaju będzie kluczowym czynnikiem rozwoju usług zdrowotnych w ciągu następnych 5-10 lat – dodał Hal Wolf.
O fundamentalnej zmianie paradygmatu organizacji ochrony zdrowia i wpływie technologii na cały obszar medycyny oraz o zarządzaniu w czasach transformacji będzie mówił podczas wystąpienia otwierającego konferencję Ben Sherwood, były prezes Disney-ABC Television Group. „Będziemy dyskutować o tym, w jaki sposób zarządzamy zmianą, jak pozostać wiernym fundamentalnym wartościom podczas gdy świat gwałtownie się zmienia wokół nas” – zapowiada Sherwood.
W konferencji HIMSS22 wezmą udział również goście z Europy – w tym silna reprezentacja Niemiec, które stawiane są za wzór szybkiej transformacji cyfrowej zdrowia. Volker Amelung z German Managed Care Association i Sylvia Thun z Charité–Universitätsmedizin Berlin będą m.in. mówić o przeprowadzonej niedawno pierwszej części oceny dojrzałości cyfrowej wg. metodologii HIMSS – głównie efektów wdrożenia elektronicznej dokumentacji medycznej w niemieckich szpitalach.
Wśród innych tematów HIMSS22 są m.in. budowa strategii cyfryzacji, wdrażania systemów elektronicznej dokumentacji medycznej i zaawansowanych systemów zarządzania placówkami medycznymi, cyberbezpieczeństwo szpitali, walka z dezinformacją (głównie związaną z COVID-19), czy telemedycyna. Poruszane będą również takie tematy, jak inkluzywność i równość, a także etyczna sztuczna inteligencja i „zielone IT” – forsowane obecnie przez Komisję Europejską.
Aby wziąć udział w wydarzeniu konieczna jest rejestracja na stronie HIMSS22 lub na stronie HIMSS22 Digital.
HIMSS (Healthcare Information and Management Systems Society) to amerykańska organizacja non-profit zajmująca się poprawą opieki zdrowotnej w zakresie jakości, bezpieczeństwa, opłacalności i dostępu poprzez najlepsze wykorzystanie technologii informatycznych i systemów zarządzania.
Jako organizacja non-profit zorientowana na misję, HIMSS zajmuje się łączeniem wiedzy eksperckiej z zakresu medycyny i technologii, doradza światowym liderom, interesariuszom i wpływowym osobom w zakresie najlepszych praktyk w zakresie informacji i technologii zdrowotnych. Siedziba główna firmy znajduje się w Chicago w stanie Illinois. HIMSS obsługuje globalne społeczności informacyjne i technologiczne dotyczące zdrowia, prowadząc ukierunkowane działania w Ameryce Północnej, Europie, Wielkiej Brytanii, na Bliskim Wschodzie oraz w regionie Azji i Pacyfiku.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.