Rusza polska chmura dla zdrowia
Asseco i Chmura Krajowa uruchamiają platformę umożliwiającą świadczenie e-usług zdrowotnych, w tym przede wszystkim przechowywanie elektronicznej dokumentacji medycznej w chmurze. Ma ono zagwarantować dostęp do danych w każdej chwili, a także pozwolić na analizę i przetwarzanie informacji w celach diagnostycznych.
Tworzeniem tego rozwiązania i świadczeniem usług na rzecz placówek medycznych zajmie się spółka Krajowy Operator Chmury Medycznej, powołana przez Asseco Poland i Chmurę Krajowa. Obie spółki będą miały po 50 proc. udziałów w nowej firmie. Prezesem został Jan Butkiewicz, zastępca dyrektora pionu opieki zdrowotnej w Asseco Poland
To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce wykorzystujące Platformę Chmury Krajowej. Ma ono umożliwić korzystanie z najnowszych rozwiązań technologicznych w dziedzinie cyfrowego zdrowia jednostkom medycznym, dla których wdrażanie własnych rozwiązań jest zbyt drogie lub czasochłonne.
– Dzięki zastosowaniu rozwiązań dostępnych w chmurze w nieodległej przyszłości możliwe będzie także szybsze diagnozowanie pacjentów, np. dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do analizy badań obrazowych i szybszego wykrywania różnego typu schorzeń czy anomalii – zapowiedział Dariusz Śliwowski, wiceprezes Chmury Krajowej.
Na razie jednak Chmura dla zdrowia ma pozwalać przede wszystkim na tworzenie, autoryzowanie i gromadzenie EDM (elektronicznej dokumentacji medycznej) indywidualnej i zbiorczej. Autorzy tego rozwiązania podkreślają, że gwarantuje ono najwyższe bezpieczeństwo i poufność danych. Jest ono również w pełni zgodne z polskimi regulacjami prawnymi dotyczącymi zbierania i dostępu do takich informacji. Wszystkie dane będą przekazywane na platformę Google Cloud (strategicznego partnera Chmury Krajowej), ale przechowywane na terytorium Polski.
– Kluczową kwestią jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przetwarzania danych medycznych, które należą do jednej z najbardziej wrażliwych kategorii. Asseco Poland i Chmura Krajowa mają zespoły ekspertów od cyberbezpieczeństwa oraz korzystają z najnowszych rozwiązań technologicznych, które zapewnia chmura publiczna, taka jak platforma Google Cloud – uważa Dariusz Śliwowski.
Przedstawiciele Chmury dla zdrowia zapewniają, że rozwiązanie to można zintegrować z systemami szpitalnymi HIS zewnętrznych dostawców. System ma trzy warianty (pakiety) usług, przeznaczone dla przychodni i praktyk lekarskich, laboratoriów oraz dla szpitali.
Dokumenty przechowywane na tej platformie są zgodne z zasadami Polskiej Implementacji Krajowej HL7 CDA i mogą zawierać m.in. informacje o konsultacjach lekarskich, karty informacyjne leczenia szpitalnego, opis badania diagnostycznego, protokół operacyjny, czy opis badania laboratoryjnego. Dokumenty takie mogą też zostać udostępnione na potrzeby Platformy P1.
– Obecnie jednym z ważniejszych, technologicznych wyzwań w sektorze ochrony zdrowia jest zapewnienie dostępu do elektronicznej dokumentacji medycznej 24/7, co jest wymogiem regulacyjnym. Ważne jest, aby proces ten pod kątem przetwarzania danych pacjentów odbywał się w sposób wysoce bezpieczny i by możliwa była integracja pomiędzy świadczeniodawcami a systemami centralnymi, zarządzanymi przez Ministerstwo Zdrowia – podkreślił Krzysztof Groyecki, wiceprezes Zarządu, Asseco Poland.
Planuje się, że Chmura dla zdrowia wystartuje w kwietniu: najpierw dla laboratoriów, w kolejnych miesiącach dla pozostałych grup użytkowników. Za sprzedaż nowych usług będzie odpowiadał dział handlowy Asseco Poland.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.