Ruszają prace nad raportem o medycznych start-upach w Polsce
Można już wysyłać zgłoszenia do II edycji raportu „Top Disruptors in Healthcare”. Dokument jest przygotowywany przez Polską Federację Szpitali i ma ułatwić kontakt między innowatorami, inwestorami i podmiotami leczniczymi.
Celem twórców raportu jest zebranie informacji o start-upach na każdym etapie rozwoju i umożliwienie im nawiązania współpracy z partnerami i inwestorami, a także z klientami końcowymi. Dokument, który w zamyśle autorów ma stanowić unikalne źródło wiedzy o innowacyjnych rozwiązaniach w obszarze ochrony zdrowia, jest tworzony przez Polską Federację Szpitali, największą organizację szpitali w Polsce (ok. 250 placówek) oraz Młodych Menedżerów Medycyny.
Twórcy zapewniają, że wypełnienie ankiety nie zajmie więcej niż 20 minut. Aby znaleźć się w raporcie, należy to zrobić do końca lutego.
Pierwsza edycja raportu i medycznych start-upach spotkała się z pozytywną reakcją branży. Wzięły w niej udział 74 przedsiębiorstwa, spośród których wiele rozpoczęło współpracę biznesową z partnerami dzięki publikacji dokumentu. Raport „Top Disruptors in Healthcare 2020” można pobrać ze strony Polskiej Federacji Szpitali.
„Polska jest jednym z liderów regionu Europy Środkowej w obszarze start-upów medycznych, co ma związek m.in. z dynamicznym wzrostem gospodarczym, dużym zapotrzebowaniem na nowe projekty, ambitnym i dobrze wykształconym społeczeństwem oraz owocną współpracą międzynarodową. Nasz kraj zawdzięcza pozycję lidera w szczególności imponującej aktywności ludzi, przeważnie młodych, których śmiało można nazwać liderami innowacji oraz pionierami postępu w ochronie zdrowia” – pisał wtedy prof. Jarosław Fedorowski, prezes PFSz.
Prace nad tegorocznym raportem Top Disruptors in Healthcare zostały objęte patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia i Agencji Badań Medycznych, a partnerami zostały największe firmy i organizacje działające na rynku zdrowia. Patronat nad przedsięwzięciem sprawuje również Forum e-Zdrowia oraz serwis Info.eZdrowie.
– Cieszymy się, że ponad 40 proc. respondentów ankiety ewaluacyjnej po powstaniu I edycji deklarowało nawiązanie kontaktów biznesowych dzięki raportowi. To pokazuje, że raport rzeczywiście przyczynia się do zwiększenia innowacyjności sektora medycznego w Polsce i jak dotychczas pozostaje jedynym raportem inwentaryzującym polskie startupy medtech – podkreśla Ligia Kornowska, pomysłodawczyni raportu i dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali. – W tym roku ukaże się także wersja anglojęzyczna i liczymy, że pomoże ona start-upom w ekspansji zagranicznej.
Publikacja raportu zaplanowana jest na czerwiec 2021 roku. Odbędzie podczas konferencji „AI w zdrowiu” organizowanej wspólnie z Ambasadą Brytyjską.
Bezpośredni link do ankiety „Top Disruptors in Healthcare 2021” dla start-upowców to: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd7I3SGyDWolrrGWIvO9ZWJIBtRKYLElbI-ojoLBsHH25hedA/viewform?usp=sf_link
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.