Singapur: śledzenie kontaktów bez smartfona
Władze Singapuru rozpoczęły nowy etap walki z pandemią koronawirusa. Osobom, które nie chcą lub nie mogą korzystać z aplikacji smartfonowych do śledzenia kontaktów, rozdają proste urządzenia – kieszonkowe cyfrowe trackery.
Urządzenia o nazwie TraceTogether od kilku dni trafiają do rąk osób starszych. Władze uznały bowiem, że seniorzy rzadziej korzystają ze smartfonów, a są grupą szczególnie zagrożoną poważnym przebiegiem COVID-19. Tokeny pozwalające rejestrować kontakty, przechowywać je i w razie potrzeby przekazywać władzom trafią do wszystkich potrzebujących gospodarstw domowych – zapowiedział w ubiegłym miesiącu Vivian Balakrishnan, minister spraw zagranicznych Singapuru pełniący jednocześnie nadzór nad biurem Smart Nation and Digital Government Office. SNDGO to rządowa inicjatywa wdrażania technologii teleinformatycznych we wszystkich dziedzinach życia publicznego.
Singapur uruchomił aplikację śledzącą kontakty na potrzeby walki z COVID-19 już w marcu. TraceTogether działa podobnie do innych tego rodzaju aplikacji smartfonowych – aparaty znajdujące się obok siebie przez dłuższy czas wymieniają informacje przez Bluetooth. Dane o takim „spotkaniu” są przechowywane lokalnie, w pamięci smartfona, a można uzyskać do nich dostęp dopiero gdy użytkownik otrzyma potwierdzenie diagnozy zakażenia SARS-CoV-2.
Singapur liczy ok. 5,7 mln mieszkańców. Według danych SNDGO aplikację TraceTogether pobrano dotąd ok. 1,8 mln razy. Jednak zdaniem władz to za mało. Aplikacją nie interesują się starsze osoby, a ponieważ źle działa ona z system Apple iOS (szybciej wyczerpuje akumulator), użytkownicy iPhone’ów niechętnie z niej korzystają.
Stąd pomysł rozdawania miniaturowych urządzeń. Token TraceTogether nie ma odbiornika GPS, ani nie dysponuje łącznością z internetem. Rejestruje wyłącznie połączenia Bluetooth z innymi tokenami oraz ze smartfonami. Dane można z takiego urządzenia pobrać wyłącznie przekazując cały token urzędnikom miejscowego ministerstwa zdrowia – i to tylko w przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem. Informacje o tym z kim i kiedy posiadacz takiego urządzenia się kontaktował są zaszyfrowane i przechowywane przez 25 dni – zapewnia SNDGO.
Wbudowana bateria takiego urządzenia ma wystarczyć na 6-9 miesięcy użytkowania. Jest ono na tyle małe, że można je nosić na materiałowej „smyczy” na szyi.
Według oficjalnych danych ministerstwa zdrowia, w Singapurze zarejestrowano łącznie ponad 44300 przypadki zachorowania na COVID-19. Co najmniej 26 pacjentów zmarło.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.