Szpitalny robot asystujący z Politechniki Śląskiej
Nowe urządzenie ma wspomagać pielęgniarki w szpitalach zakaźnych. Robot nie tylko może przejąć część codziennych obowiązków, ale zmniejsza również zagrożenie zakażeniem koronawirusem wywołującym COVID-19. Maszyna została zaprezentowana szefom szpitali w Gliwicach.
Robot to efekt współpracy inżynierów firm specjalizujących się automatyce przemysłowej APA Group i KUKA oraz naukowców z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Maszyna jest mobilna i wyposażona w ramię do operowania przedmiotami. Ma również tablet umożliwiający głosowy i wizualny kontakt osoby sterującej robotem z pacjentem, a także kamerę termowizyjną, termometr oraz podajnik leków.
– Inspiracja wypłynęła ze środowiska medycznego w oparciu o naszą analizę sytuacji w służbie zdrowia – mówił podczas spotkania w Gliwicach dziekan zabrzańskiego Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej prof. Marek Gzik. – Dzisiaj spotykamy się po to, by zademonstrować możliwości robota i oczekujemy, że wybrzmią pewne oczekiwania lekarzy, co tak naprawdę robot mógłby realizować.
Podstawą urządzenia jest mobilny robot kolaboracyjny KMR iiwa firmy KUKA. Jest on wyposażony w czujniki pozwalające mu poruszać się w sposób bezpieczny dla otoczenia – przy każdym kontakcie z człowiekiem czy przedmiotem platforma natychmiast się zatrzymuje. Laserowe skanery monitorują otoczenie, a specjalnie zaprojektowane kółka umożliwiają obroty w miejscu. Dokładność pozycjonowania robota sięga 5 mm. Urządzenie ma również inteligentny system sterowania, który pozwala na wyznaczenie punktu startowego i punktu końcowego oraz automatyczną nawigację. Gdy na trasie pojawi się przeszkoda, system potrafi zmodyfikować drogę, tak aby ją ominąć.
– Jest to platforma mobilna z zamontowanym robotem kooperującym. Tego typu robota wykorzystujemy bardzo często w standardowych aplikacjach w przemyśle – wyjaśniał Tomasz Nowak, prezes KUKA Polska. – Robot dowozi pewne elementy do stanowisk produkcyjnych, asystuje przy operacjach montażu. Padł pomysł, aby wykorzystać go w takiej nietypowej aplikacji. Ta aplikacja została dozbrojona przez integratora i przez Politechnikę Śląską o dodatkowe moduły wykonawcze, takie jak termometr, kamera termowizyjna czy podajnik leków.
Koncepcję robota przygotowali badacze z Politechniki Śląskiej: dr inż. Piotr Wodarski, dr inż. Michał Burkacki oraz dr inż. Sławomir Suchoń. W zamyśle polskich naukowców taka maszyna może być remedium na braki kadrowe w polskich szpitalach.
– Badania aktualnej sytuacji wykazały, że w 72 proc. szpitali brakuje pielęgniarek, w 38 proc. personelu pomocniczego, a w 13 proc. położnych – mówił dr Wodarski. – Sytuacja nie wygląda lepiej wśród lekarzy. Według Naczelnej Rady Lekarskiej brakuje 68 tys. lekarzy różnych specjalizacji.
Obecnie Politechnika Śląska prowadzi eksperymenty z wykorzystaniem zrobotyzowanej platformy. Sprawdzana jest efektywność dowożenia przedmiotów do łóżka pacjenta, zdalny pomiar temperatury ciała oraz komunikacja przez tablet.
(na podst. PAP)
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.